Πέμπτη 28 Νοεμβρίου 2013

Βραζιλία: Κύπελλο για Φλαμένγκο!!

Χάρη σε εντός έδρας 2-0, η Φλαμένγκο κατέκτησε το Κύπελλο Βραζιλίας με συνολικό 3-1 σε βάρος της Ατλέτικο Παραναένσε και εξασφάλισε «εισιτήριο» για το επόμενο Κόπα Λιμπερταδόρες.
Με το εκτός έδρας 1-1, οι «μενγκάο» είχαν πλεονέκτημα στην περίπτωση τελικού 0-0, αλλά στην προκειμένη διατήρησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και παραλίγο να ανοίξουν το σκορ από το πρώτο ημίχρονο, όταν ο Λουίζ Αντόνιο σημάδεψε το δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Από την πλευρά της, η Ατλέτικο απείλησε με αντεπιθέσεις, αλλά δημιούργησε ελάχιστους κινδύνους.
Μοιραία έφτασε το 87ο λεπτό, ώστε ν ανοίξει το σκορ, όταν ο Ελίας Άλβες Ντα Σίλβα ολοκλήρωσε φάση διαρκείας, ενώ στον απόηχο του 1-0 αποβλήθηκε ο πρώην αμυντικός της Άρσεναλ, Αντρέ Σάντος, μαζί με τον Kίρο των ηττημένων κατόπιν διένεξης. Στις καθυστερήσεις, ο Ερνάνε διαμόρφωσε το 2-0 και σφράγισε τη νίκη για την ομάδα του, η οποία αναδείχθηκε κυπελλούχος Βραζιλίας για τρίτη φορά στην ιστορία της.

Πηγή: onsports.gr