Πέμπτη 12 Δεκεμβρίου 2013

Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων: Πέρασε η Ράζα Καζαμπλάνκα!! (video)

Παρά το πλεονέκτημα έδρας στον Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων, η Ράζα Καζαμπλάνκα τα… χρειάστηκε απέναντι στην Όκλαντ Σίτι, ώστε να περάσει στον επόμενο γύρο.
Οι πρωταθλητές Μαρόκου ευνοήθηκαν από την «καυτή» υποστήριξη των θεατών και κυριάρχησαν στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης απέναντι στους πρωταθλητές Ωκεανίας. Ωστόσο πήγαν στα αποδυτήρια με το φτωχό 1-0 χάρη σε γκολ του 28χρονου Μουσίν Ιαζούρ στο 39ο λεπτό, καθώς ο κεφάτος αρχηγός της Ράζα, Μουσίν Μουτουαλί, σημάδεψε το δοκάρι, πριν ολοκληρωθεί το 45λεπτο.
Ακολούθησε το… σοκ, όταν ο Ρόι Κρίσνα ισοφάρισε σε 1-1 στο 63ο λεπτό με ωραίο σουτ έπειτα από αμυντικό λάθος. Πάντως, οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και έφτασαν στην πρόκριση αποφεύγοντας την παράταση, αφού στο 92ο λεπτό ο Αμπντελά Χαφίντι ολοκλήρωσε φάση διαρκείας ενώπιον της αντίπαλης εστίας και προκάλεσε τρελούς πανηγυρισμούς στις εξέδρες και εντός αγωνιστικού χώρου. Ακολουθεί, όμως, η πρωταθλήτρια CONCACAF, Μοντερέι, για τη Ράζα, η οποία σίγουρα αποτελεί δυσκολότερη αντίπαλο για τους γηπεδούχους της διοργάνωσης.