Κυριακή 23 Μαρτίου 2014

Διπλό… σωτηρίας!

Σπουδαία νίκη πήραν τα Τρίκαλα στην Πάτρα κόντρα στον Απόλλωνα. Η θεσσαλική ομάδα απέδρασε με το υπέρ της 74-67, κάνοντας μεγάλο βήμα για την παραμονή της στα μεγάλα σαλόνια της Α1 μπάσκετ των ανδρών

Διπλό… σωτηρίας
Βαθιά ανάσα για τα Τρίκαλα, όσον αφορά στην παραμονή τους στην Α1 μπάσκετ των ανδρών, που επικράτησαν εκτός έδρας του Απόλλωνα Πάτρας με 74-67 στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη έκανε ακόμα ένα βήμα για τη σωτηρία της, εκμεταλλευόμενη το πολύ κακό δεύτερο μισό των γηπεδούχων (17 πόντοι στο β' ημίχρονο).

Κορυφαίοι για τους νικητές Περούνιτσιτς και Γιούιν που πέτυχαν από 14 πόντους. Αντίθετα, από τους ηττημένους ο μόνος που διασώθηκε ήταν ο Ουίλσον με 20 πόντους και 5/9 τρίποντα.

Δυνατά μπήκε στην αναμέτρηση ο Απόλλων Πάτρας που προσπάθησε να αιφνιδιάσει τα Τρίκαλα. Με σερί 8-0 οι γηπεδούχοι πήραν μια διαφορά της τάξης των έξι πόντων (12-6) και με τρομερή ευστοχία από τη γραμμή των 6.75 (5/9) οι παίκτες του Βετούλα έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 21-16. Με επιμέρους 12-3, με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Απόλλων άνοιξε το σκορ και με τρίποντο του Λιανού βρέθηκε στο +14 (33-19). Οι γηπεδούχοι με εξαιρετική άμυνα έφτασαν και μέχρι το +15 (35-20) για να πάνε τελικά στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 40-28.

Με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, τα Τρίκαλα θέλησαν να μειώσουν και τα κατάφεραν ρίχνοντας τη διαφορά σε μονοψήφιο, 48-41. Η συνέχεια ήταν ανάλογη για τους φιλοξενούμενους καθώς με δυο πόντους του Ματαλόν, ένα λεπτό πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, έκαναν και πάλι την αναμέτρηση… ντέρμπι (50-45). Για πρώτη φορά μετά από αρκετή ώρα οι παίκτες του Φλεβαράκη, με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, έφεραν το παιχνίδι στο καλάθι (53-51), ενώ πέντε λεπτά πριν το τέλος πέρασαν μπροστά (60-59). Και παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων να κάνουν την ανατροπή, παρέμειναν στη θέση του οδηγού μέχρι το τέλος παίρνοντας σπουδαίο διπλό, 74-67.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 38-26, 50-45, 67-74

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Ρος 10, Αργυρόπουλος 1, Ντάνιελ 8, Ουίλσον 20 (5), Λιανός 7, Πέτροβιτς 6, Νιφόρας, Ζαφείρης 1, Μιλουτίνοβιτς 11 , Χοτ 3

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Έβανς 13, Περούνιτσιτς 14, Γιούιν 14, Γιαννακίδης, Πέτροβιτς, Πορίνι 7, Σαπ 5, Δεληγιάννης 7, Ματαλόν 11, Πάνος 1, Νικολόπουλος 2Πηγή: sport-fm.gr