Κυριακή 23 Μαρτίου 2014

ΑΕΛ για… πρωτάθλημα!!

Τον τίτλο του φαβορί θέλει να επιβεβαιώσει η ΑΕΛ, η οποία πέρασε «αέρας» με 3-0 από την έδρα της Ανόρθωσης στην 1η αγωνιστική των πλέι οφ του κυπριακού πρωταθλήματος. Χαμένη ευκαιρία ο Απόλλωνας.

ΑΕΛ για… πρωτάθλημα!
Η πρώτη θέση στην κανονική περίοδο του κυπριακού πρωταθλήματος δεν ήταν αρκετή για να δώσει στην ΑΕΛ τον τίτλο της πρωταθλήτριας. Για αυτό η ομάδα του Ιβάηλο Πέτεφ πέρασε με άνεση από την έδρα της Ανόρθωσης, επικρατώντας 3-0, και συνεχίζει να βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας με 65 βαθμούς.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν όρεξη για... μπλεξίματα και στο 20ό λεπτό της αναμέτρησης προηγούνταν ήδη με 2-0 με τέρματα των Σακέτι και Καλουτζέροβιτς. Στο 44' ο Εντιμάρ είχε δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του, που έκανε συντήρηση δυνάμεων στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο άλλο παιχνίδι, ο Απόλλωνας Λεμεσού έχασε μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσει την κορυφή και την ΑΕΛ, φέρνοντας εντός έδρας ισοπαλία δίχως τέρματα με την Ομόνοια, η οποία ήταν περισσότερο απειλητική από την αντίπαλο της στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.