Κυριακή 23 Μαρτίου 2014

Είναι… χαλαροί αυτοί οι Ρωμαίοι (video)

Ένα ημίχρονο χρειάστηκε μόλις η Ρόμα για να κάνει… βόλτα στη Βερόνα. Με δυο γκολ των Ζερβίνιο και Ντέστρο, οι «τζιαλορόσι» καθάρισαν την Κιέβο και παρέμειναν απόλυτα αφεντικά για το Champions League.

Με την άνεση πρωταθλήτριας -έστω κι αν διατηρεί ελάχιστες πιθανότητες για κάτι τέτοιο- πέρασε απ’ τη Βερόνα η Ρόμα.

Οι «τζιαλορόσι» δε χρειάστηκαν περισσότερα από 45 λεπτά για να καθαρίσουν το παιχνίδι με την Κιέβο και να φτάσουν σε μια άνετη νίκη με 2-0.

Αρκούσε να δώσει το προβάδισμα στο 17’ ο Ζερβίνιο -εκμεταλλευόμενος ανεπανάληπτη γκέλα του Σέζαρ. Κι όταν πια ο Ντέστρο πλάσαρε υποδειγματικά στο 42’ (έπειτα από όμορφη ασίστ του Ταντέι) οι Ρωμαίοι μπορούσαν να… χαλαρώσουν.

Και απλά προστατεύοντας ως το τέλος το υπέρ τους σκορ, να παραμείνουν απόλυτα αφεντικά στη μάχη για την απευθείας έξοδο στο Champions League. Διότι είναι μακριά μεν απ’ την πρωτοπόρο Γιουβέντους, ωστόσο διατηρήθηκαν κι εκείνοι σε απόσταση ασφαλείας (σ.σ. έξι πόντοι) απ’ την τρίτη Νάπολι.