Κυριακή 4 Μαΐου 2014

«Γκαζιάρης» ο Παναθηναϊκός!

Παίζοντας εξαιρετικά στο τρίτο δεκάλεπτο –σε άμυνα και επίθεση- ο Παναθηναϊκός επικράτησε άνετα του Απόλλωνα στην Πάτρα με σκορ 95-79 και οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για τα πλέι οφ.

«Γκαζιάρης» ο Παναθηναϊκός
Με επιμέρους σκορ 31-13 στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός έδειξε την ανωτερότητά του κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης και πήρε το διπλό με σκορ 95-79 για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας.

Έτσι, το τριφύλλι που είναι πρώτο και οι Πατρινοί που είναι όγδοοι ανανέωσαν το ραντεβού τους για την έναρξη των πλέι οφ. Κορυφαίοι για τους πρωταθλητές οι Λάσμε με 19 και Κάρι με 18 πόντους, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Μαυροκεφαλίδης, απ’ τον οποίο ξεκίνησε η αντεπίθεση, όταν οι «πράσινοι» βρέθηκαν να χάνουν και με οκτώ στην αρχή.

Ο Παναθηναϊκός ήταν κακός στα πρώτα λεπτά, με τον Απόλλωνα να το επωφελείται και να παίρνει προβάδισμα 10-4. Οι Λάσμε και Κάρι μάζεψαν τη διαφορά (12-11), αλλά η άμυνα των πράσινων δεν ήταν καθόλου καλή, εκνεύριζε σίγουρα τον Αλβέρτη κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι Πατρινοί να ξεφύγουν με 8 στο 10’ (23-15). Η είσοδος των Μπράμου και –κυρίως- Μαυροκεφαλίδη «αφύπνισε» το τριφύλλι και πλησίασε στους 4 (27-23), ενώ ο Έλληνας σέντερ έβαλε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ την ομάδα του (29-30). Όσο και να προσπαθούσαν οι πρωταθλητές Ελλάδας να ξεφύγουν, δεν τα κατάφερναν, αφού οι γηπεδούχοι έβρισκαν λύσεις στο σκοράρισμα, οι αλλαγές στο προβάδισμα ήταν συνεχόμενες και τελικά ο Απόλλων πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 45-44.

Ό,τι κι αν είπε ο «Φράγκι» στο ημίχρονο, έπιασε τόπο. Και γρήγορα-γρήγορα. Ο Παναθηναϊκός ήταν εντυπωσιακός στην επίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο, είχε «δέσει» την άμυνά του και στο 23’ προηγήθηκε με 47-55, ενώ το τρίποντο του Ματσιούλις έγραψε το +12 για τους «πράσινους» (49-61). Οι περιφερειακοί του Παναθηναϊκού (και δη ο Κάρι) είχαν πάρει φωτιά, το πόδι δεν έφευγε απ’ το γκάζι και η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στους +17 στο 30’ (58-75). Διαδικαστικού χαρακτήρα το τελευταίο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να παίζουν χωρίς άγχος, ελεύθερα και το τελικό 79-95 υπέρ του Παναθηναϊκού δικαιώνει και τον κόσμο που κατέκλυσε κάθε γωνιά στην Περιβόλα για να παρακολουθήσει ωραίο μπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 45-44, 58-75, 79-95

Απόλλωνας Πάτρας (Βετούλας): Ρος 16(1), Αργυρόπουλος 10(1), Καπερώνης, Ντάνιελ 9, Ουίλσον 10(2), Λιανός 4, Οικονομόπουλος, Πέτροβιτς, Μολφέτας 19(5), Νιφόρας, Μιλουτίνοβιτς 3(1), Χοτ 3(1)

Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος 9(2), Κάρι 18(4), Φώτσης 5(1), Ούκιτς 4, Λάσμε 21, Μαυροκεφαλίδης 12(1), Διαμαντίδης 2, Γκιστ 8(1), Παππάς 5, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 3(1), Ράιτ 8 Πηγή: sport-fm.gr