Κυριακή 4 Μαΐου 2014

«Σφράγισε» το Europa League!

Τη συμμετοχή στα προκριματικά του Europa League εξασφάλισε η Αμπερντίν, παρά την ήττα (5-2) από τη Σέλτικ, ενώ η Μάδεργουελ έφτασε ένα βήμα πιο κοντά. Εκτός ο Σαμαράς. Βήμα παραμονής για Σεντ Μίρεν.

«Σφράγισε» το Europa League
Παρών στα προκριματικά του Europa League της επόμενης περιόδου θα είναι η δεύτερη του σκωτσέζικου πρωταθλήματος, Αμπερντίν. Η ήττα (5-2) από τη Σέλτικ για την 36η αγωνιστική της Scottish Premier δεν είχε μεγάλο κόστος, καθώς η τέταρτη, Νταντί Γιουνάιτεντ έφερε ισοπαλία με την Ινβερνές. Από δύο γκολ πέτυχαν για την πρωταθλήτρια οι Μπράουν (25’,44’), Κόμμονς (69’, 87’) και ένα ο Στόουκς (53’). Οι ΜακΓκίν (28’) και Λόγκαν (56’) σκόραραν για τους ηττημένους. Εκτός αποστολής ήταν ο Γιώργος Σαμαράς.

Μόνο με «αυτοκτονία» θα απουσιάσει από τα προκριματικά του Europa League η Μάδεργουελ, καθώς μετά τη νίκη με 2-1 επί της Σεντ Τζόνστον για την 36η αγωνιστική του σκωτσέζικου πρωταθλήματος, δύσκολα θα χάσει την τρίτη θέση. Το σκορ άνοιξε ο Έινσγουρθ στο 21’ και ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους ο Μακέι έξι λεπτά αργότερα με τον ΜακΜάνους να πετυχαίνει στο 36’ το νικητήριο τέρμα.

Βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία έκανε η Σεντ Μίρεν, επικρατώντας 1-0 της Ρος Κάουντι με γκολ του Γουίλντ στο 79ο λεπτό.