Σάββατο 15 Νοεμβρίου 2014

Νίκησαν οι… Αμερικανοί!!

Μεγάλη νίκη στο Ζάγκρεμπ επί της Τσεντεβίτα με 80-67 πήρε η Άλμπα με τους Αμερικανούς της να κάνουν τη διαφορά.

Νίκησαν οι… Αμερικανοί
Η δεύτερη σερί νίκη της Άλμπα ίσως αποδειχτεί καθοριστική για την πρόκριση από τον δεύτερο όμιλο της Ευρωλίγκας. Η ομάδα του Βερολίνου επικράτησε 80-67 στο Ζάγκρεμπ της Τσεντεβίτα, που πέταξε στα σκουπίδια το θρίαμβο της περασμένης εβδομάδας στο Τελ Αβίβ. Οι Αμερικανοί των φιλοξενούμενων (που έφτασαν τις δύο νίκες), με κορυφαίο τον Τζαμέλ ΜακΛιν που είχε 20 πόντους, έκαναν τη διαφορά απέναντι στους γηπεδούχους που βασίζονται στους γηγενείς και είχαν μοναδικό διασωθέντα τον Ρόκο Ούκιτς με 15 πόντους και 5 ασίστ.

Αν και στο πρώτο εξάλεπτο του αγώνα βρέθηκε να κυνηγά (9-14), ένα ξέσπασμα του Ζούμπτσιτς με διαδοχικά τρίποντα επέτρεψε στην Τσεντεβίτα να πάρει προβάδισμα, 25-21. Με την πάροδο του χρόνου, ωστόσο, η Άλμπα φάνηκε να έχει περισσότερες επιθετικές λύσεις και με τους Αμερικανούς της να κάνουν τη διαφορά κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα και από τα τέλη δεύτερης περιόδου να αρχίσει να «χτίζει» διαφορά (35-42). Αυτή στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή (37-47) και λίγο αργότερα και στο +14. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια να επιστρέψουν στο ματς και εξίμισι λεπτά πριν το τέλος μείωσαν στους επτά (59-66). Μέχρι εκεί όμως, γιατί τα δύο τρίποντα του Ρένφρο έκριναν τα πάντα (63-74).

Δεκάλεπτα: 25-21, 35-42, 50-61, 67-80.

Τσεντεβίτα (Ρέπεσα): Μάζαλιν, Ζούμπτσιτς 13, Ράμλιακ 5, Πίλεπιτς 4, Άντε Ντέλας 6, Ζγκάνετς, Μπίλαν 9, Μάριο Ντέλας 4, Γκόρντιτς 9, Ούκιτς 15, Αράποβιτς 2.

Άλμπα (Ομπράντοβιτς): Γκίφεϊ 10, Κινγκ 3, Βάργκας, Ρέντινγκ 10, Βόλφαρτ 2, Ρένφρο 12, Βάγκνερ, Χάμοντς 9, ΜακΛιν 20, Ραντόσεβιτς 14.*Πηγή: sport-fm.gr*