Σάββατο 15 Νοεμβρίου 2014

Σε… νεκρό χρόνο η Εφές!!

Σε ένα δυνατό παιχνίδι, η Εφές έριξε στο καναβάτσο τη Ρεάλ Μαδρίτης με τον Τζάνινγκ να ευστοχεί στα 0,4’’(!) και να γράφει το 75-73. Καλός ο Περπέρογλου, φοβερός Μπουρούσης, αλλά τον... ξέχασε ο Λάσο!

Σε… νεκρό χρόνο η Εφές!
Ούτε του… παππά να μην το πει! Σε ένα ματς που «καθήλωσε» με την εξέλιξή του, η Αναντολού Εφές κατάφερε στο τέλος να πανηγυρίσει. Κι όταν λέμε τέλος… κυριολεκτούμε, καθώς χρειάστηκε το σπρώξιμο της μπάλας από τον Τζάνινγκ στα τέσσερα δέκατα πριν το τέλος για να επικρατήσει 75-73 της Ρεάλ Μαδρίτης, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Στο 4-1 πλέον το ρεκόρ των δύο ομάδων, με τους Τούρκους να παρουσιάζονται άκρως ανταγωνιστικοί, έχοντας τον «μικρό» Όσμαν με 16 πόντους (στο ματς της ζωής του μέχρι τώρα), τον Περπέρογλου με 11 (5/12 σουτ) και τον Λάσμε να προσθέσει άλλους 12 (7 ριμπάουντ).

Για την βασίλισσα 20 σημείωσε ο Γιουλ, ενώ 17 είχε ο εξαιρετικός Μπορούσης (7/9 δίποντα) σε 22’ κι ενώ ο Λάσο τον ξέχασε εντελώς στα κρίσιμα λεπτά, αφήνοντας μέσα τον κακό Αγιόν!

Ο Μπουρούσης ήταν αυτός που κρατούσε όρθια τη Ρεάλ (δεν ξεκίνησε πολύ καλά) στα πρώτα λεπτά (7-6). Όταν όμως βρήκαν το χέρι τους οι Γιουλ και Νοτσιόνι, η βασίλισσα ξέφυγε της Εφές με 5 (9-14). Οι δύο ομάδες έβρισκαν εξίσου το δρόμο προς το καλάθι, το σκορ άλλαζε… χέρια με τον Γιουλ να ισοφαρίζει σε 18-18 στο 10’ (πολύ καλή εκκίνηση και ο Περπέρογλου για τους Τούρκους).

Δύο «βόμβες» του Έλληνα φόργουορντ και του Μπιέλιτσα έβαλαν την ομάδα του Ίβκοβιτς μπροστά στο σκορ με 28-21, δίνοντας το έναυσμα για πανηγυρισμούς στις εξέδρες. Οι «κοντοί» (Γιουλ κυρίως, Σέρχιο και Κάρολ) των Ισπανών το… πήραν προσωπικά και με συνεχόμενους πόντους κατάφεραν να τρέξουν σερί 3-11 και να δώσουν εκ νέου το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Ο «μικρός», Οσμάν άρπαξε την ευκαιρία από τον Ντούντα και δύο δικά του σουτ απ’ τα 6,75 διαμόρφωσαν το 39-36 στο ημίχρονο.

Το δεύτερο μέρος δεν ξεκίνησε καλά για τη Ρεάλ. Καθόλου καλά, αφού η αστοχία είχε κάνει την εμφάνισή της και προφανώς η Εφές το εκμεταλλεύτηκε, με τον Ντρέιπερ να στέλνει τη διαφορά για πρώτη φορά στο +10 (50-40). Μπουρούσης και Σέρχιο… άναψαν το φιτίλι για την αντεπίθεση και ο Γιουλ ήταν αυτός που με δύο «κολλητά» τρίποντα, ισοφάρισε για τους Ισπανούς σε 52-52 (τρέχοντας σερί 2-12). Ο Έλληνας σέντερ.. τα έβαζε με όλους, αλλά δεν ήταν αρκετός με την Εφές να διατηρεί το ισχνό +3 στο τρίτο δεκάλεπτο (60-57).

Οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν την Εφές να τους ξεφύγει, ισοφαρίζοντας στο 34’ σε 64-64. Ο Λάσμε έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων (68-64), αλλά επ’ ουδενί δεν είχε παραδώσει τα όπλα η Ρεάλ, με τον Νοτσιόνι να αναγκάζει τον Ντούντα σε τάιμ-άουτ, βάζοντας ξανά σε θέση οδηγού την ομάδα του στα 2:33’ πριν το φινάλε. Ο Οσμάν «χτύπησε» ξανά για τους Τούρκους (71-71), αλλά ο Λάσο επέμενε με τον Αγιόν που δεν έβγαινε, την ώρα που ο εξαιρετικός Μπουρούσης καθόταν στον πάγκο… Και τελικά το πλήρωσε. Διότι ο ψηλός της βασίλισσας ούτε άμυνα έπαιζε, στην επίθεση έκανε λάθη και με την Εφές να ‘χει 8’’ για μια τελευταία επίθεση κατάφερε να πάρει τη νίκη, με τον Τζάνινγκ να σπρώχνει την μπάλα στην εκπνοή στο καλάθι (μετά από συνολικά τρίτη προσπάθεια) για το 75-73, με την ισπανική άμυνα κάτω απ’ τη ρακέτα… να κοιμάται!

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 39-36, 60-57, 75-73

Αναντολού Εφές (Ίβκοβιτς): Μπαλμπάι 2, ΜακΓκραθ, Οσμάν 16, Περπέρογλου 11, Σάριτς 13, Ντρέιπερ 4, Λάσμε 12, Κορκμάζ 1, Τζάνινγκ 5, Μπιέλιτσα 11

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρίβερς 2, Νοτσιόνι 11, Ματσιούλις, Ρέγες 5, Σέρχιο Ροντρίγκεθ 10, Αγιόν, Κάρολ 7, Γιουλ 20, Μπουρούσης 17, Σλότερ 1 *Πηγή: sport-fm.gr*