Σάββατο 15 Νοεμβρίου 2014

Σεφτέ η Σάσαρι!!

Η Ντινάμο Σάσαρι, παρά το γεγονός πως μπήκε πίσω στο σκορ, στην τελευταία περίοδο, πέτυχε την 1η νίκη της με 92-80 επί της Ζαλγκίρις, στην Ευρωλίγκα, για τον 1ο όμιλο.

Σεφτέ η Σάσαρι
Χρειάστηκε να βάλει 92 πόντους η Σάσαρι και να κάνει 31 λάθη η Ζαλγκίρις που προερχόταν από τρεις συνεχόμενες νίκες, για να μπορέσουν οι Ιταλοί να πάρουν την πρώτη τους νίκη στην Ευρωλίγκα. Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα, ο Σένι Λαουάλ, που είχε 25 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Λόγκαν πρόσθεσε άλλους 20 πόντους για τη νικήτρια. Για τους ηττημένους, 15 πόντους είχε ο Άντερσον.
Με τους Λιθουανούς να έχουν τέσσερις πόντους διαφορά στο φινάλε της 3ης περιόδου, τίποτα δεν προμήνυε μια τέτοια εξέλιξη στο ματς. Με ένα επιμέρους 32-16 η ομάδα της Σαρδηνίας κατάφερε να πάρει το πρώτο ροζ φύλλο στην ιστορία της, στην Ευρωλίγκα, αφού μέσα στην τελευταία περίοδο, ένα σερί 12-0 από 63-66, έφερε το ματς στο 75-66, για δώσει στους Ιταλούς το πάνω χέρι μέχρι το φινάλε.

Δεκάλεπτα: 17-26, 42-41, 60-64, 92-80

Ντινάμο Σάσαρι: Λόγκαν 20 (4), Σόσα 10, Σάντερς 10 (1), Ντεβέκι, Λαουάλ 25, Ντάισον 9, Σακέτι, Βανούτσο, Μπρουκς 16, Τόντιτς 2

Ζαλγκίρις Κάουνας: Λεκαβίτσιους 2, Γκουντάιτις 7, Καρινιάουσκας 3 (1), Σονγκάιλα 6, Λιπκεβίτσιους 5 (1), Γιανκούνας 10, Γιαφτόκας 4, Μιλάκνις 14 (4), Άντερσον 15 (3), Ουλάνοβας 14 (1) *Πηγή: sport-fm.gr*