Σάββατο 14 Ιανουαρίου 2012

Ο Παπουλής τη... Δόξα!!

Με δύο γκολ του Φώτη Παπουλή στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 2-0 της Δόξας Δράμας στο Ηράκλειο.

Ο Παπουλής τη... Δόξα!
Πέντε παιχνίδια χωρίς γκολ και νίκη είχαν οι Κρητικοί, οι οποίοι είχαν κερδίσει τελευταία φορά στις 7 Δεκεμβρίου τους Δραμινούς στο Καυτανζόγλειο. Η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου δεν άφησε το... σημάδι να πάει χαμένο και με δύο γκολ του Παπουλή (50` και 86`) κέρδισε την Δόξα, που... έμεινε στην ισοπαλία με τον Ολυμπιακό. Ελάχιστες οι ευκαιρίες στην αναμέτρηση, η οποία έδειχνε ότι θα κριθεί στο γκολ. Το γκολ του Έλληνα επιθετικού έδιωξε το άγχος από τους ελλιπείς γηπεδούχους, οι οποίοι κατάφεραν στη συνέχεια να κρατήσουν το προβάδισμα και να «χτυπήσουν» ξανά, όταν οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να μένουν από δυνάμεις. Αυτή ήταν η έβδομη νίκη του ΟΦΗ επί της Δόξας στις οκτώ φορές που έχουν αναμετρηθεί οι δύο ομάδες από τον Ιανουάριο του 2010!
Απουσίες ο ΟΦΗ, συντηρητικά η Δόξα
Οι απουσίες των Μάντζιου, Κάρολ, Γεωργίου, Κάλαϊτζιτς, Σίσιτς και Μπουλούτ ανάγκασαν τον Νίκο Αναστόπουλο να παίξει με αρκετές αλλαγές. Βεζυρίδης και Ζορμπάς έπαιξαν μετά από αρκετό καιρό, ενώ από την άμυνα μόνο ο Ταυλαρίδης αποτελούσε βασική επιλογή στον πρώτο γύρο, αφού ο Αναστόπουλος κράτησε και τον Γαλανόπουλο στον πάγκο. Στην επίθεση, ο Καμπάνταης επιλέχτηκε στην κορυφή, με τους Ζορμπά και Παπουλή να τον πλαισιώνουν και τους Ζόρντι, Χόρχε και Βερόν να στελεχώνουν το κέντρο. Από την άλλη, για τη Δόξα επέστρεψαν ο Ψυχογιός με τον Αγγελούδη, αλλά έμειναν εκτός ο Αμπουμπακάρι και ο Ουέλινγκτον, το δελτίο του οποίου δεν έχει εκδοθεί ακόμα. Οι φιλοξενούμενοι, ξεκινώντας ουσιαστικά με ένα 4-1-4-1 που γινόταν 4-2-3-1 και κορυφή τον Βάντερσον που έτρεχε ασταμάτητα, προσπάθησε να κλείσει τους χώρους και αναζητούσε το κατάλληλο σημείο για να «χτυπήσει».

Αδυναμία δημιουργίας
Οι φιλοξενούμενοι δυσκόλευαν την ανάπτυξη των Κρητικών, που «αναγκάστηκαν» να ψάχνουν με βαθιές μπαλιές τον Καμπάνταη, ενώ ο Ζορμπάς με τον Παπουλή άλλαζαν θέσεις στην επίθεση προσπαθώντας να δημιουργήσουν ρήγματα. Σταδιακά η ομάδα του Αναστόπουλου απέκτησε τον έλεγχο του αγώνα, αλλά δυσκολευόταν πολύ να διασπάσει την αμυντική τακτική των Δραμινών. Η πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης δημιουργήθηκε στο 16`, όταν ο Μπούρμπος βγήκε από τα δεξιά και σέντραρε στον Παπουλή, που πήρε την κεφαλιά από εξαιρετική θέση, αλλά ο Βέρτζος παρενέβη διώχνοντας σε κόρνερ, με τον επιθετικό του ΟΦΗ να ζητάει χέρι.

«Μαγεία» Βάντερσον και... επιστροφή στο τίποτα!
Ένα αδύναμο σουτ του Λόπεθ στο 25` κατέληξε στα χέρια του Σέρεμετ και στη συνέχεια, έχοντας «διαβάσει» το παιχνίδι του ΟΦΗ, η Δόξα ανέβηκε, κυκλοφορώντας την μπάλα και ψάχνοντας το «χτύπημα». Στο 27` ο Βάντερσον με εκπληκτική ενέργεια άδειασε τρεις παίκτες των γηπεδούχων μπαίνοντας στην περιοχή από τα δεξιά, αλλά ο Βεζυρίδης έπεσε σωστά και έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του. Η ολιγόλεπτη άνοδος της Δόξας ωστόσο δεν είχε ανάλογη συνέχεια, αφού το τελευταίες 15λεπτο κινήθηκε στα ίδια επίπεδα με το ξεκίνημα του παιχνιδιού. Ο ΟΦΗ είχε την κατοχή (60-40), έψαχνε χώρους, αλλά η Δόξα, για την οποία στο 40` ο Σοϊλέδης πέρασε στη θέση του τραυματία Κατσικογιάννη, κρατούσε.

Γκολ μετά από 560 λεπτά!
Η ομάδα της Δράμας μπήκε αρκετά καλά στο δεύτερο μέρος, με τον Αραβίδη από τα αριστερά και τον Σοϊλέδη από τα δεξιά να δημιουργούν προβλήματα. Μία επικίνδυνη σέντρα του δεύτερου στον πρώτο κόπηκε την τελευταία στιγμή στο 46` από τον Μπούρμπο και ο ΟΦΗ αντέδρασε με τον καλύτερο τρόπο στο 50`. Μετά από εξαιρετική ενέργεια του Μπούρμπου από τα αριστερά, ο Παπουλής πήρε την μπάλα στην περιοχή και με ένα δυνατό αριστερό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σέρεμετ. Μετά το γκολ, η Δόξα ανέβηκε, είχε ένα διάστημα πίεσης στην περιοχή του ΟΦΗ, με τον ρυθμό στο δεύτερο μέρος να είναι σαφώς ανεβασμένος, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει άμεσα.

Διεύρυνε το προβάδισμα, επέστρεψε στις νίκες
Οι Κρητικοί επικεντρώθηκαν στο να διαφυλάξουν το πολύτιμο 1-0, αναζητώντας παράλληλα την ευκαιρία για να «κλειδώσουν» τη νίκη. Μία κεφαλιά του Σόουζα που είχε προωθηθεί για εκτέλεση φάουλ στο 71` μπλοκαρίστηκε από τον Σέρεμετ, ο οποίος σταμάτησε στο 77` και τη σέντρα του Ζορμπά, μετά από ωραία συνεργασία των γηπεδούχων. Όσο πέρναγε η ώρα οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να μένουν από δυνάμεις και παρά τις αλλαγές, δεν κατάφεραν να απειλήσουν με αξιώσεις. Ο ΟΦΗ έδειχνε να κρατάει το ματς και ανέβαινε ξανά, βάζοντας το... κερασάκι στη νίκη τέσσερα λεπτά πριν τη συμπλήρωση του ενενηντάλεπτου. Στο 86`, ο Μπούρμπος με ωραία ενέργεια βρήκε στην περιοχή τον Καμπάνταη, ο οποίος γύρισε την μπάλα και ο Παπουλής, ερχόμενος από πίσω την έσπρωξε στα δίχτυα, «σφραγίζοντας» με το δεύτερο προσωπικό του γκολ τη νίκη για την ομάδα του. Η ομάδα του Μάκη Κατσαβάκη συμβιβάστηκε με την ήττα, με το 2-0 να διατηρείται μέχρι το τέλος
Το φιλμ του αγώνα
90+4` Λήξη του αγώνα
86` Κάθετη μπαλιά του Μπούρμπου, ο Καπάνταης μπήκε στην περιοχή από δεξιά, σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Σικαλιά και ο επερχόμενος Παπουλής σε κενή εστία διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του
85' Αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Γαλανόπουλος στη θέση του Λόπεθ
79' Αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Σόουζα άφησε τη θέση του στον Πίτσο
76' Αλλαγή για τη Δόξα, ο Στεργιανός αντί του Λίμα
61' Αλλαγή για τη Δόξα, ο Αγγελούδης στη θέση του Ψυχογιού
60' Κίτρινη κάρτα στον Σόουζα καθώς μπήκε στο παιχνίδι χωρίς άδεια
50` Κάθετη μπαλιά του Ζορμπά, ο Παπουλής από πλάγια θέση και αριστερά με δυνατό σουτ νίκησε τον Σέρεμετ και έκανε το 1-0
46` Έναρξη του δευτέρου μέρους
45+2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
41' Αναγκαστική αλλαγή για τη Δόξα, ο Σοϊλέδης αντί του Κατσικογιάννη που δεν μπορεί να συνεχίσει
40' Κίτρινη κάρτα στον Καπάνταη για σκληρό μαρκάρισμα στον Τριποτσέρη
26' Κίτρινη κάρτα στον Τριποτσέρη για μαρκάρισμα στον Λόπεθ
16' Σέντρα του Μπούρμπου από δεξιά, κεφαλιά του Παπουλή στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα κόντραρε στον Ψυχογιό και πέρασε κόρνερ