Σάββατο 28 Ιανουαρίου 2012

Τα τρίποντα έφεραν τα πάνω κάτω…!!

Τα τρίποντα έφεραν τα πάνω κάτω…
Διαφορά 15 πόντων ανέτρεψε με τα τρίποντα ο Πανιώνιος μέσα στο Αλεξάνδρειο και επικράτησε του Άρη 69-63, πετυχαίνοντας την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του στο ματς που άνοιξε την 16η αγωνιστική της Α1. Οι φιλοξενούμενοι αν και βρίσκονταν πίσω στο πρώτο μισό του αγώνα μπόρεσαν να συγκεντρωθούν και να περάσουν στην αντεπίθεση ροκανίζοντας τη διαφορά και παίρνοντας τους δύο βαθμούς που τους διατηρούν στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Κορυφαίος για τους νικητές που είχαν 8/17 σουτ έξω από τα 6.75 (47%) ο Τζον Ντίμπλερ με 12 πόντους, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Άξιος συμπαραστάτης του ο Μπίλι Κιζ με 17 πόντους, 2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Από τους ηττημένους που γνώρισαν την τρίτη τους συνεχόμενη ήττα στην Α1, ξεχώρισαν οι Χρήστος Ταπούτος με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ και Δημήτρης Βεργίνης με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν μουδιασμένο για τις δύο ομάδες, οι οποίες χρειάστηκαν περίπου τρία λεπτά για να ανοίξουν το σκορ. Το 4-5 των πρώτων πέντε λεπτών που προήλθε από μία εύστοχη βολή του Κιζ για τον Πανιώνιο διαδέχθηκε επιμέρους σκορ 12-4 για τους Θεσσαλονικείς, με κύριο εκφραστή τον Ρόναλντ Ντέιβις, ο οποίος με έξι συνεχόμενους πόντους εξασφάλισε το 16-9 του πρώτου δεκαλέπτου για τους «κίτρινους». Οι δύο ομάδες στηρίχθηκαν στις προσπάθειές τους κάτω από το καλάθι, καθώς έξω από τα 6.75 ήταν πολύ άστοχες.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή διατήρησε τα ηνία της αναμέτρησης και επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό της, με αποτέλεσμα να πάρει ακόμη και 15 πόντους διαφορά (34-19) με δύο εύστοχες βολές του Ντέιβις περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Αυτή η διαφορά σήμανε και την έναρξη της αντεπίθεσης των «κυανέρυθρων», οι οποίοι συμμάζεψαν κάπως τα πράγματα και με ένα σερί 5-0 με τρίποντο του Ντίμπλερ έκαναν το 34-24 και μπήκαν με καλύτερη ψυχολογία στην τρίτη περίοδο.

Έντεκα συνεχόμενοι πόντοι από τον Μάριο Μπατή έφεραν τους Νεοσμυρνιώτες σε απόσταση αναπνοής πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου (36-35), διαμορφώνοντας ένα υπέρ τους σερί 2-11. Οι συμπαίκτες του πήραν την σκυτάλη και με συνεχόμενα τρίποντα πήραν ξανά το προβάδισμα μετά από αρκετή ώρα (41-43) με τρίποντο του Κιζ. Η περιφερειακή άμυνα του Άρη σταμάτησε να λειτουργεί και το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα αντιστάθμισε το κακό ποσοστό στις βολές με τα εύστοχα σουτ έξω από τη γραμμή του τριπόντου, με αποτέλεσμα να κλείσει το δεκάλεπτο προηγούμενο με 44-51, ολοκληρώνοντας επιμέρους σκορ περιόδου 10-27!

Ο Άρης πλησίασε στο καλάθι (49-51) με σερί 5-0 με τρίποντο του Ταπούτου και ένα λέι απ του Ντέιβις, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δικό τους σερί 8-0 και με τρίποντο του Κιζ ανέβασαν τη διαφορά στα επίπεδα των δέκα πόντων (49-59), που ήταν και η μεγαλύτερη που πήραν στην αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης και με επιμέρους σκορ 8-2 μείωσαν σε 57-61, αλλά ο Πανιώνιος διατήρησε την ψυχραιμία του και επικράτησε με το τελικό 63-69.

Τα δεκάλεπτα: 16-9, 34-24, 44-51, 63-69.

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυραειδής, Κερούς 1, Ταπούτος 19 ( τρ., 6 ριμπ.), Τσαϊρέλης 2, Ντέιβις 11, Κρούσιτς 4, Μποχορίδης, Μπόγρης 4, Μάλντροου, Βεργίνης 20 (3 κλεψ.), Δήμας, Βεζένκοφ.

Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος (3 ασ.), Κιζ 17 (2 τρ., 3 ασ.), Αθανασούλας 2, Στίβεσον 5, Ντίμπλερ 12 (2 τρ., 5 ριμπ., 3 ασ.), Μπατής 13 (2), Γιάνκοβιτς 9 (2 τρ., 5 ριμπ.), Καββαδάς 4, Σαρικόπουλος, Νάτζφεϊ, Μπόισα 4, Παραγυιός 3.

πηγή: sportfm.gr