Πέμπτη 19 Απριλίου 2012

Συνεχόμενες… σφαλιάρες!!

Συνεχόμενες… σφαλιάρες
Μετά τον χαμένο τελικό του Λιγκ Καπ, η Λιόν υπέστη βαριά ήττα από την Τουλούζ με σκορ 3-0, για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 32ης αγωνιστικής της Ligue 1, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να πάρει ξεκάθαρο προβάδισμα για την έξοδο στην Ευρώπη.

Ωστόσο, ούτε η κάτοχος του τροπαίου Μαρσέιγ κατάφερε να φτάσει στη νίκη, καθώς ήρθε ισόπαλη 1-1 στο «Βελοντρόμ» κόντρα στην Καέν, φτάνοντας έτσι τα 11 ματς χωρίς «τρίποντο» στο πρωτάθλημα.

Μόλις στο 9ο λεπτό η Τουλούζ κατάφερε να ανοίξει το σκορ κόντρα στη Λιόν, με τέρμα του Σιριέ. Στη συνέχεια, οι «λιονέ» δεν συνήλθαν από το κακό ξεκίνημα, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 2-0, χάρη σε γκολ του Ριβιέρ στο 22’. Ούτε στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε κάτι, για την ομάδα του Ρεμί Γκαρντ, με την Τουλούζ να ολοκληρώνει το θρίαμβό της, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Μπουλούτ.

Στην κατάκτηση του Λιγκ Καπ φαίνεται πως είχε μείνει η Μαρσέιγ, με την Καέν να την «αιφνιδιάζει», παίρνοντας το προβάδισμα στο 11ο λεπτό με τον Μπουλό. Η Μαρσέιγ τελικά αντέδρασε και με πέναλτι του Ρεμί στο 25’, έφερε το ματς στα ίσα. Όμως, μέχρι το τέλος του ματς δεν κατάφερε να πετύχει άλλο τέρμα, με αποτέλεσμα να μείνει το 1-1 και να διευρύνει το αρνητικό σερί –χωρίς νίκη- στα 11 ματς.