Κυριακή 27 Μαΐου 2012

«Ξέρανε» την Τουρκία ο Χετεμάι! (video)

Με το γκολ του Περπαρίμ Χετεμάι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η Φινλανδία επικράτησε με σκορ 3-2 της Τουρκίας, σε φιλικό που έγινε στο «Red Bull Arena» στο Σάλτσμπουργκ, με τις δύο ομάδες να είναι εκτός από το προσεχές Euro, στα γήπεδα της Ουκρανίας και της Πολωνίας.

Οι Φινλανδοί αιφνιδίασαν -σχετικά νωρίς- τους Τούρκους, παίρνοντας το προβάδισμα με τον Ερεμένκο στο 19ο λεπτό. Παρ’ όλα αυτά, οι τυπικά γηπεδούχοι βρήκαν τη λύση με τον Μπουράκ Γιλμάζ, ο οποίος δύο λεπτά αργότερα έφερε το ματς στα ίσα, ενώ ο ίδιος παίκτης ήταν αυτός που έδωσε και το προβάδισμα στην ομάδα του, με γκολ στο 54’.

Ωστόσο, η Φινλανδία δεν το έβαλε κάτω, με τον Πούκι να κάνει το 2-2 στο 73ο λεπτό και τον πρώην παίκτη της ΑΕΚ, Περπαρίμ Χετεμάι, να της δίνει και πάλι το προβάδισμα -αλλά και τη νίκη- στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

πηγή: sportfm.gr