Κυριακή 27 Μαΐου 2012

Όταν λέμε όλα, εννοούμε ...όλα μέσα!!

Βάζοντας 53 πόντους στο ημίχρονο(!), ο Ολυμπιακός νίκησε άνετα 84-72 τον Παναθηναϊκό στον 3ο τελικό στο ΣΕΦ και θέλει μία νίκη για το 1ο πρωτάθλημα μετά από 15 χρόνια! Τρομερή ευστοχία οι ερυθρόλευκοι.
Όταν λέμε όλα, εννοούμε ...όλα μέσα!
Το αρχικό σερί με 7-0 έδειχνε πως ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με φουλ τις μηχανές, θέλοντας να πάρει από νωρίς κεφάλι στο σκορ, μην αφήνοντας τον Παναθηναϊκό να κάνει το παιχνίδι του. Με τους Κέσελ και Σπανούλη να σημειώνουν μαζί 17 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν γρήγορα την διαφορά σε διψήφιο αριθμό μέχρι και τους 12πόντους (27-15).
Με τους «πράσινους», λοιπόν, να έχουν πρόβλημα στο ριμπάουντ και 4λάθη έναντι κανενός του Ολυμπιακού, ήταν λογικό οι παίκτες του Ντούντα να κλείσουν την περίοδο μπροστά με 11 πόντους (29-18).
Καρμπόν με το πρώτο δεκάλεπτο ήταν η δεύτερη περίοδος στο ΣΕΦ με την διαφορά να εκτοξεύεται μέχρι και τους 18 πόντους (42-24) υπέρ του Ολυμπιακού! Η αιτία; Τα 10 λάθη που είχε φτάσει ο Παναθηναϊκός μετά από 17 λεπτά παιχνιδιού, με τον Ολυμπιακό να έχει μόλις 1. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός έπιασε και το +20 (53-33) με το καλάθι του Μάντζαρη, αλλά τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 53-35.
Το τρίτο δεκάλεπτο είναι συνήθως το καλύτερο του Παναθηναϊκού και αυτό συνέβη και απόψε. Μπορεί τα λάθη να συνεχίστηκαν, όμως και ο Ολυμπιακός είχε χάσει το καλό του πρόσωπο με αποτέλεσμα να τρέξει το Τριφύλλι ένα σερί 12-2 και να μειώσει στους 8 πόντους (55-47), μετά από έξι λεπτά παιχνιδιού στο δεύτερο ημίχρονο.
Αυτό ωστόσο δεν ήταν αρκετό. Τρία τρίποντα του Ολυμπιακού με τους Παπανικολάου, Λο και Πρίντεζη έφτασαν ξανά την διαφορά στο +17 (66-49) και τον Παναθηναϊκό να έχει φτάσει στα 17 λάθη! Οι παίκτες του Ίβκοβιτς ήταν αποφασισμένοι να μην χαριστούν και να εκμεταλλευτούν την κάθε ευκαιρία και γι΄ αυτό έκλεισαν και την τρίτη περίοδο στο +18 με 69-51 και θα έπρεπε να αυτοκτονήσουν για να χάσουν το ματς, σύμφωνα και με την εικόνα που έδειχναν οι «πράσινοι».
Ο Ομπράντοβιτς είδε πως το ματς δεν γυρίζει με τίποτα και έριξε στο παρκέ τις... ρεζέρβες, δίνοντας ανάσες στους βασικούς ενόψει και του τέταρτου τελικού την Τετάρτη στο ΟΑΚΑ. Από το 78-55 και το +23 με το τρίποντο του Γκετσεβίτσιους, ο Παναθηναϊκός 2λεπτά πριν από το τέλος μείωσε στους 12 (81-69) και τον Λόγκαν σε 1,30 λεπτό να φτάνει τους 9 πόντους.
Τελικά οι πρωταθλητές Ευρώπης πήραν τη νίκη με 84-72, κάνοντας το 2-1 στη σειρά διατηρώντας το πολύτιμο πλεονέκτημα έδρας και την Τετάρτη με νίκη στο ΟΑΚΑ (19:00) θα κατακτήσει το πρωτάθλημα, εκτός και αν ο Παναθηναϊκός ισοφαρίσει σε 2-2 και όλα παιχτούν στον πέμπτο και τελευταίο τελικό στο Φάληρο.
Tα δεκάλεπτα: 29-18, 53-35, 69-51, 84-72

πηγή: sportdog.gr