Πέμπτη 21 Ιουνίου 2012

«Άρπαξαν» τρεις βαθμούς οι Λος Άντζελες Γκάλαξι!

Εκμεταλλεύτηκαν πλειάδα λαθών της Ρέαλ Σολτ Λέικ και οι Λος Άντζελες Γκάλαξι επικράτησαν με 3-2 στην Πολιτεία της Γιούτα.
Έτσι η ομάδα του Ντέιβιντ Μπέκαμ πήρε τρεις σπουδαίους βαθμούς και διέκοψε τη θετική πορεία των πρωτοπόρων της δυτικής περιφέρειας του MLS. Πάντως οι Κάιλ Μπέκερμαν και Αλβάρο Σαμπόριο έφεραν το σκορ στο 2-0 στο 24ο λεπτό. Ακολούθησαν δύο γκολ του Λάντον Ντόνοβαν και ένα του Μάικ Μακ Γκι, ώστε να καταγραφεί η απόλυτη ανατροπή.
Στο 86ο λεπτό ισοφάρισε ο Χιθ Πιρς και οι Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς απέσπασαν 1-1 από τους Βανκούβερ Ουάιτκαπς. Η κεφαλιά του αμυντικού των Νεοϋορκέζων αντιστάθμισε το γκολ του Μαρτίν Μπονζούρ στο 75ο λεπτό.
Στο 3-3 κατέληξαν οι Χιούστον Ντάιναμο με το Τορόντο. Ο Ουίλ Μπρούιν μετέτρεψε το 3-1 σε 3-3 με δύο γκολ υπέρ των Τεξανών στο 73ο και στο 90ό λεπτό, οπότε αποτέλεσε τον «ήρωα» της αναμέτρησης. Στο 20ό λεπτό ο Μπόμπι Μπόσγουελ είχε ισοφαρίσει σε 1-1, καθώς ο Τζέρεμι Χολ είχε ανοίξει το σκορ στο 13ο λεπτό. Στο 22ο και στο 45ο λεπτό ο Ντάνι Κούφερμανς πέτυχε τα 2-1 και 3-1, αντίστοιχα, αλλά τα γκολ του Ολλανδού στράικερ δεν αποδείχθηκαν αρκετά για νίκη του καναδικού συλλόγου.
Με πέναλτι του πρώτου σκόρερ του πρωταθλήματος, Κρις Βοντολόφσκι, στις καθυστερήσεις, οι Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς επικράτησαν με 2-1 των Κολοράντο Ράπιντς. Ο Άλαν Γκόρντον είχε ισοφαρίσει στο 83ο λεπτό και οι «σεισμοί» πήραν τρεις βαθμούς στις καθυστερήσεις για τέταρτη φορά φέτος! Τα δύο παραπάνω τέρματα ανέτρεψαν το 1-0 του Μπράιαν Μάλαν στο 18ο λεπτό.
Πέρασε σαν αλλαγή στο 77ο λεπτό και στο 82ο ο Χουάν Πάμπλο Άνχελ διαμόρφωσε το τελικό 2-1 της Σίβας ΗΠΑ επί των Μόντρεαλ Ίμπακτ. Στο 14ο λεπτό είχε ανοίξει το σκορ ο Αλεχάντρο Μορένο, ενώ στο 42ο ο Φελίπε Μάρτινς είχε ισοφαρίσει σε 1-1, έπειτα από ατομική ενέργεια του Ντάνι Αρνάουντ.
Ισοπαλία με 1-1 καταγράφηκε ανάμεσα στους Σιάτλ Σάουντερς και την Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι. Ο Μάουρο Ροζάλες ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου, αλλά οι Σάουντερς δεν κέρδισαν για έκτο διαδοχικό παιχνίδι. Μάλιστα έμειναν πίσω στο σκορ, έπειτα από γκολ του Τζέικομπ Πέτερσον στο όγδοο λεπτό. Στο 15ο ισοφάρισε ο 27χρονος αμυντικός Πάτρικ Γιάνι.