Πέμπτη 14 Φεβρουαρίου 2013

Κόπα Λιμπερτδόρες: Ήττα-σοκ για Μπόκα! (videos)

Η Τολούκα από το Μεξικό πραγματοποίησε την έκπληξη των σημερινών αγώνων του Κόπα Λιμπερταδόρες, αφού επικράτησε της Μπόκα Τζούνιορς με 2-1 στην Αργεντινή.
Μάλιστα, οι «χεϊνέσες» προηγήθηκαν με 2-1 στο 23ο λεπτό με πέναλτι του Σαντιάγκο Σίλβα, ενώ ο Κάρλος Τζεράρντο Ροντρίγκεζ των Μεξικανών αστόχησε σε αντίστοιχη εκτέλεση του 52ου λεπτού. Στο 57ο λεπτό, όμως, ο Κάρλος Εσκίβελ ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στο 73ο λεπτό ο Έντγκαρ Μπενίτεζ ολοκλήρωσε την ανατροπή με πανέμορφη προσπάθεια.
Στη Χιλή, η Πενιαρόλ κέρδισε με 2-1 την Ικίκε χάρη σε τέρμα του άλλοτε παίκτη του Πανιωνίου, Φαμπιάν Εστογιανόφ, στο 5ο λεπτό και του Χουάν Ολιβέρα στο 72ο. Στο μεταξύ, στο 58ο λεπτό ο Μανουέλ Βιλαμπόμπος ισοφάρισε σε 1-1 έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.
Με γκολ του Φρερντ στο 32ο λεπτό, η Φλουμινένσε πέρασε με 1-0 από την έδρα της Καράκας, ενώ η Ατλέτικο Μινέιρο του Ροναλντίνιο κατέβαλε με 2-1 τη Σάο Πάολο σε βραζιλιάνικο «εμφύλιο», καθώς ο Ζο (13ο) και Ρέβερ (72ο) βρήκαν δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 με τον Αλοϊσιο στο 82ο λεπτό. Τέλος, η Ιντεπεντιέντε Σάντα Φε από την Κολομβία απέσπασε ισοπαλία με 1-1 στο Περού απέναντι στη Ρεάλ Γκαρκιλάσο.