Πέμπτη 18 Απριλίου 2013

Γερή «σφαλιάρα» σε ΤΣΣΚΑ!!

Δεν την νίκησε απλά, την διέλυσε! Η Κάχα Λαμποράλ επικράτησε 93-72 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, μείωσε σε 2-1 την σειρά και κράτησε «ζωντανό» το όνειρο της πρόκρισης στο Final-4 της Ευρωλίγκας.

Γερή «σφαλιάρα» σε ΤΣΣΚΑ!
Αυτός κι αν ήταν διασυρμός…

Η Κάχα Λαμποράλ εμφανίστηκε «σεληνιασμένη», διέλυσε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 93-72 και μείωσε την σειρά σε 2-1. Τρελό κρεσέντο από τα 6,75 για τους Βάσκους που ολοκλήρωσαν το ματς με 15/26 τρίποντα. Τραγική εμφάνιση για τους Ρώσους που βρέθηκαν να χάνουν ακόμη και με 34 πόντους!

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Τόμας Ερτέλ με 21 πόντους, με 5/6 τρίποντα. Απογοητευτικοί συνολικά οι φιλοξενούμενοι, τόσο σε άμυνα, όσο κι επίθεση.

Το τέταρτο ματς της σειράς ξανά στην Ισπανία την Παρασκευή.

Με τους δύο Μπιέλιτσα να πετυχαίνουν δύο σερί τρίποντα η Κάχα Λαμποράλ προηγήθηκε 10-4 στο 5’. Τα τρίποντα των Ισπανών διατηρούσαν την υπέρ τους διαφορά (15-8), ωστόσο ένα σερί 6-0 των Ρώσων, επανέφερε την… τάξη στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με το 15-14.

Οι γηπεδούχοι ήταν σε πολύ καλό βράδυ επιθετικά, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανοίξει ξανά στο 12’ (23-17), ενώ ανέβηκε για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο, με τον Σαν Εμετέριο να κάνει το 27-17 στο 15’. Η ΤΣΣΚΑ όχι μόνο δεν μείωνε, αλλά ο «σεληνιασμένος» Νεμάνια Μπιέλιτσα ανέβασε την διαφορά στους 15 πόντους (32-17). Ο Ουίμς έδωσε… ανάσα με έξι σερί πόντους (34-23), όμως ο Ερτέλ με 8 σερί πόντους διαμόρφωσε το 43-24 του ημιχρόνου!

Όποιος πίστευε πως οι φωνές του Μεσίνα θα βελτίωναν την εικόνα της ομάδας του, διαψεύστηκε. Στο 24’, οι Βάσκοι συνέχισαν να έχουν προβάδισμα 18 πόντων (48-30) και με υπέρ τους σερί 11-4, βρέθηκαν μπροστά με 59-34, τρία λεπτά πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου. Οι δύο Μπιέλιτσα έβλεπαν το καλάθι των Ρώσων σαν… βαρέλι και η διαφορά ανέβηκε στους 30, 67-37 (28’). Εν τέλει, το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την μέγιστη διαφορά μέχρι τότε στον αγώνα, 70-39, με τους φιλοξενούμενους να ‘χουν χάσει… τα αυγά και τα πασχάλια!

Ο Μίλκο Μπιέλιτσα «έγραψε» το 73-49 με νέο του τρίποντο, ενώ ο τεχνικός της ΤΣΣΚΑ έριξε… λευκή πετσέτα, βάζοντας μέσα τους αναπληρωματικούς, οι οποίοι πέντε λεπτά πριν το τέλος μείωσαν στους 25 (77-52). Τα πάντα φυσικά είχαν κριθεί, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν στην συνέχεια εκατέρωθεν καλάθια και τον κορυφαίο του αγώνα, Ερτέλ να βάζει την «σφραγίδα» του, αφού δικό του τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 93-72!

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 43-24, 70-39, 93-72

Κάχα Λαμποράλ: Κουκ 5, Νοσιόνι 10, Μ. Μπιέλιτσα 15(3), Σαν Εμετέριο 9(1), Πλέις 9, Ερτέλ 21(5), Γιέλινεκ, Λάμπε 6, Ν. Μπιέλιτσα 13(3), Κοζέρ 5(1)

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Τεόντοσιτς 9(1), Μίτσοφ 11(2), Τζάκσον 11(2), Σοκόλοφ 4, Κρστιτς 12, Ουίμς 10, Έρτσεγκ 10(1), Κάουν, Βοροντσέβιτς, Χριάπα, Πονκρασόφ 5, Παπαλουκάς Πηγή: sport-fm.gr