Πέμπτη 18 Απριλίου 2013

MLS: Το κάρφωσε ο Κολέν για τη Σπόρτινγκ!! (video)

Ο Ορελιέν Κολέν, ο οποίος έχει περάσει από τον Πανσερραϊκό, πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 1-0 της Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι επί των Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς.
Το τέρμα καταγράφηκε στο 13ο λεπτό έπειτα από κόρνερ του Γκρέιαμ Ζούσι. Ο 27χρονος Γάλλος αμυντικός πρόλαβε την αντίπαλη άμυνα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με δυνατή κεφαλιά. Σημειώνουμε πως το γκολ του Κολέν έφερε τον σύλλογο του Μιζούρι στην πρώτη θέση της ανατολικής περιφέρειας του MLS, καθώς η Σπόρτινγκ έφτασε στους 14 βαθμούς έναντι των 13 των Μόντρεαλ Ίμπακτ.
Από την άλλη, ο συμπατριώτης του Κολέν, Τιερί Ανρί, απώλεσε σειρά από ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσε να αποτρέψει την ήττα των Νεοϋορκέζων. Περισσότερο μοιραίος αποδείχθηκε ο άλλοτε διεθνής Βραζιλιάνος, Ζουνίνιο, καθώς συνδύασε την εντός έδρας ήττα με κόκκινη κάρτα στις καθυστερήσεις μετά από διένεξη στον αγωνιστικό χώρο. Τέλος σημειώνουμε πως ο Τζέιμισον Ολάβε, που «έχασε» τον σκόρερ στην επίμαχη φάση της αναμέτρησης, αποχώρησε λόγω τραυματισμού.