Δευτέρα 3 Ιουνίου 2013

Σοβαρή… σκούπα!!

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα, εκτός από το τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός «σκούπισε» με 3-0 νίκες, επικρατώντας με σκορ 80-67 του ΑΓΟΡ και προκρίθηκε στους τελικούς της Α1.

Σοβαρή… σκούπα
Ψέκασε, σκούπισε… τελείωσε. Δίχως να «φορτσάρει» ιδιαίτερα αλλά να είναι σοβαρός στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στους τελικούς της Α1 νικώντας με σκορ 80-67 τον ΑΓΟΡ, στον τρίτο ημιτελικό. Κορυφαίοι για τους πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδας, οι οποίοι σε ένα ακόμα παιχνίδια στερήθηκαν τις υπηρεσίες των Περπέρογλου και Λο, ήταν οι Σπανούλης και Παπανικολάου με 15 πόντους ο καθένας, ενώ από την ομάδα του Ρεθύμνου ξεχώρισε ο Λάτοβιτς που τελείωσε το ματς επίσης με 15 πόντους.

Με ένα σερί 6-0 και καλή άμυνα ξεκίνησε ο Ολυμπιακός την αναμέτρηση, με τον ΑΓΟΡ να πετυχαίνει το πρώτο του καλάθι, ύστερα από 2:30 λεπτά αγώνα (2-6). Ο Δημήτρης Κατσίβελης έκανε εξαιρετική –αμυντική- δουλειά στα αντίπαλα γκαρντ και με τον Σπανούλη να δημιουργεί και τον Πρίντεζη να… εκτελεί, οι πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδας έφτασαν στο υπέρ τους 15-2, περίπου στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν κλείσει πολύ καλά τη ρακέτα και χτυπώντας στον αιφνιδιασμό η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +15 (5-20). Ωστόσο, λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου οι γηπεδούχοι ήταν εύστοχοι από την περιφέρεια με το σκορ να διαμορφώνεται στο 12-24.

Στο ίδιο μοτίβο συνέχισαν οι παίκτες του Ολυμπιακού και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα η διαφορά να πηγαίνει ακόμα και στους 16 πόντους (15-31). Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έκανε το ροτέισον που ήθελε αλλάζοντας αρκετά πρόσωπα, ωστόσο αυτό δεν είχε καμία επίπτωση στο σκορ (21-37), μέχρι το αντιαθλητικό φάουλ του Γκετσεβίτσιους στον Πέτγουεϊ, το οποίο έδωσε την ευκαιρία στους Κρητικούς να μειώσουν τη διαφορά στους 10 πόντους (27-37). Όμως, οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια πάτησαν το… γκάζι και με ένα σερί 7-0 πήγαν στο +17 (27-44), με το πρώτο ημίχρονο να τους βρίσκει να προηγούνται 46-31.

Νωθρά μπήκαν στο παρκέ οι παίκτες του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο, με τον ΑΓΟΡ να κάνει ένα σερί 5-0 και να μειώνει ξανά τη διαφορά στους 10 πόντους (36-46). Μετά από περίπου τρία λεπτά στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν πετύχει μόλις ένα πόντο –με τη βολή του Σπανούλη- με το τρίποντο του Λάτοβιτς να ρίχνει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό ύστερα από ώρα (39-47). Οι «ερυθρόλευκοι» δεν ήταν καθόλου συγκεντρωμένοι, ενώ με την τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Παπανικολάου το σκορ έγινε 43-47, στα μισά του δεκαλέπτου. Η διαφορά παρέμεινε σε χαμηλά επίπεδα μέχρι και το 50-53, με τον Σλούκα να παίρνει… μπροστά και να τη στέλνει ξανά σε διψήφιο αριθμό (50-61), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 53-64.

Οι «ερυθρόλευκες»… μηχανές δεν «ζεστάθηκαν» αρκετά ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο, ωστόσο από την άλλη, ούτε και ο ΑΓΟΡ έδειχνε τόσο ανταγωνιστικός, με τη διαφορά να πηγαίνει ξανά στους 14 πόντους (58-72). Έτσι, τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδας να προκρίνονται στους τελικούς της Α1 με το τελικό 80-67.

Τα δεκάλεπτα: 12-24, 31-46, 53-64, 67-80.

ΑΓΟΡ (Γιαπλές): Αγγελόπουλος 5 (1), Χορν 9 (1), Καλλινικίδης, Προύιτ 6 (2), Τσαρουχάς, Τσόχλας 7 (1), Ντούβνιακ 4, Κόμματος, Κάρτερ 9 (1), Λάτοβιτς 15 (3), Πέτγουεϊ 12 (11 ριμπ.), Σιζόπουλος.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 4, Άντιτς 9 (2), Σπανούλης 15 (2 τρ., 10 ασ.), Σερμαντίνι 2, Σλούκας 10, Πάουελ 6, Γκετσεβίτσιους 2, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 15 (3/4 τρ.), Κατσίβελης 5 (1).πηγή: sport-fm.gr