Πέμπτη 24 Οκτωβρίου 2013

Εύκολο απόγευμα για την Κούμπαν!

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα η Λοκομοτίβ Κούμπαν επικράτησε στην έδρα της της Λιέτουβος Ρίτας με 68-53, για τη δεύτερη αγωνιστική του Δ’ ομίλου της Euroleague.

Εύκολο απόγευμα για την Κούμπαν
To 2/2 στον Δ’ όμιλο της Euroleague, αυτόν του Παναθηναϊκού, έκανε η Λοκομοτίβ Κούμπαν.

Η ρωσική ομάδα δεν συνάντησε ιδιαίτερη αντίσταση στην έδρα της με αντίπαλο την Λιέτουβος Ρίτας, φτάνοντας άνετα στο τελικό, 68-53.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ντέρικ Μπράουν με 22 και Ρίτσαρντ Χέντριχ με 17. Από 11 πόντους πέτυχαν για τους Λιθουανούς Γκετσεβίτσιους και Γλυνιαδάκης.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ξεκίνημα. Επέβαλαν το ρυθμό τους, απέδωσαν καλά στην άμυνα και περιορίζοντας την Λιέτουβος μόλις στους 10 πόντους κατάφεραν να προηγηθούν με εννιά στο πρώτο δεκάλεπτο (19-10). Ελαφρώς καλύτερα απέδωσαν στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να μειώσουν τη διαφορά με την Κούμπαν να πηγαίνει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το υπέρ της +12 (39-27). Καμία αλλαγή στο δεύτερο μέρος. Η ομάδα του Εβγκένι Πασούτιν δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο φτάνοντας εύκολα στο τελικό 68-53.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 39-27, 55-41, 68-53 Πηγή: sport-fm.gr