Πέμπτη 24 Οκτωβρίου 2013

Σεφτέ για Ντιναμό, απώλεια για Γκενκ!

Την πρώτη νίκη της στον 7ο όμιλο του Europa League πανηγύρισε η Ντιναμό Κιέβου, που νίκησε 3-0 την Τουν για την 3η αγωνιστική. Πρώτη απώλεια για τη Γκενκ, που παραχώρησε 1-1 στη Ραπίντ Βιέννης.

Σεφτέ για Ντιναμό, απώλεια για Γκενκ
Στο Κίεβο, η Ντιναμό μπήκε δυνατά από την αρχή, θέλοντας να δείξει ποιος είναι το αφεντικό της αναμέτρησης. Οι Ουκρανοί έπαιξαν στο μισό γήπεδο την Τουν και έχασαν πολλές ευκαιρίες, μέχρι να έρθει η λύτρωση στο 35’. Ο Γιαρμολένκο πήρε τη μπάλα έξω από την περιοχή και με «κεραυνό» από τα 30 μέτρα έκανε το 1-0. Το ίδιο… πιεστικά μπήκε και στο β’ ημίχρονο η Ντιναμό, που διπλασίασε τα τέρματα της με τον Μποκανί, που πλάσαρε σωστά μετά την ασίστ του Ντανίλο Σίλβα στο 60’. Οι Ουκρανοί έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους στο 78’ με τον Γκούσεφ, που έκανε το 3-0, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Η αναμέτρηση στο Βέλγιο ξεκίνησε με εκατέρωθεν ευκαιρίες, αλλά πιο… εύστοχη ήταν η Γκενκ, που προηγήθηκε στο 21ο λεπτό με βολίδα του Γκόριους από τα 25 μέτρα. Η συνέχεια ανήκε στη Ραπίντ, που ανέβασε την απόδοσή της και έχασε μεγάλες ευκαιρίες για την ισοφάριση με τους Μπόιντ (37’), Χόφμαν (38’) και Σάμπιτσερ (41’). Ίδιο ήταν και το σκηνικό στην επανάληψη. Οι Αυστριακοί είχαν τον έλεγχο και πίεζαν για να φέρουν το ματς στα ίσια, αλλά η αστοχία τους στην τελική προσπάθεια ήταν παροιμιώδης. Πάντως, τη μεγαλύτερη ευκαιρία την είχαν οι Βέλγοι, αφού στο σουτ του Τσιμάγκα στο 59’, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Τελικά, η δικαίωση για τη Ραπίντ ήρθε στο 82’ με τον Σάμπιτσερ, που σημάδεψε σωστά και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.