Πέμπτη 24 Οκτωβρίου 2013

Και νέα νίκη… θρίλερ για τον ΠΑΟΚ!!

Ακόμα μία νίκη… στον πόντο για τον ΠΑΟΚ. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε στην Ουγγαρία της Φέχερβαρ με 89-88 και παρέμεινε αήττητος στον 6ο όμιλο του Eurocup.

Και νέα νίκη… θρίλερ για τον ΠΑΟΚ
Σε συνήθεια τείνει να μετατρέψει τις νίκες… θρίλερ στο Eurocup o ΠΑΟΚ. Μετά την Μπούντουτσνοστ την περασμένη εβδομάδα και το 85-84 στο PAOK Sports Arena, ήρθε ακόμα ένα ίδιο… σενάριο για τους παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου. Αυτή τη φορά νίκησαν την Φέχερβαρ στην Ουγγαρία με 89-88 κάνοντας το 2/2 στον 6ο όμιλο της διοργάνωσης.

Τσαϊρέλης και Χαραλαμπίδης ξεχώρισαν για τους νικητές. Για την ουγγρική ομάδα 25 είχε ο Κεμπ.

Ο ΠΑΟΚ μπορεί να ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ όμως οι γηπεδούχοι πήραν γρήγορα το πάνω χέρι εκμεταλλευόμενοι την αστοχία και τα λάθη του «Δικεφάλου» και έφτασαν στο 16-13 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου φρόντισαν να διατηρούνται κοντά στο σκορ, τρία λεπτά πριν το ημίχρονο όμως η Φέχερβαρ με μίνι ξέσπασμα βρέθηκε στο +9 (40-31) για να οδηγηθεί τελικά στα αποδυτήρια με το υπέρ της 42-35.

Με δυναμική επιστροφή από την ανάπαυλα οι Ούγγροι βρέθηκαν για πρώτη φορά στο ματς στο +10 (48-38) με τους Θεσσαλονικείς να αντιδρούν άμεσα και με επιμέρους 12-2 να ισοφαρίζουν σε 50-50. Μάλιστα κατάφεραν λίγο αργότερα να προηγηθούν με 58-59 ενώ ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο σε απόσταση... τριπόντου από τους αντιπάλους τους (67-64). Ο ΠΑΟΚ μπήκε στην τελευταία περίοδο αποφασισμένος για τη νίκη και με σερί 8-0 ξαναπέρασε μπροστά 67-72 . Η Φέχερβαρ δεν έμεινε με σταυρωμένα τα χέρια… Απέκτησε εκ νέου τα ηνία στο σκορ και έφτασε στο τελευταίο λεπτό προηγούμενη με 88-87. Ο Χαραλαμαπίδης με 2/2 βολές 43’’ για το φινάλε έκανε 88-89, ακολούθησε κλέψιμο του Μαργαρίτη αλλά το μακρινό σουτ του Κούπερ δεν βρήκε στόχο Όύτε όμως και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν καλάθι στα 11,4’’ που απέμεναν με την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου να φτάνει στη δεύτερή της νίκη στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 42-35, 67-64, 88-89

Φέχερβαρ: Κεμπ 25, Ζανάτι 2, Χομπς 17 (4), Όλαχ 2, Τζούχος 4, Μουρ 18 (2), Π. Τοθ 4, Σομόγκι 4, Ν. Τοθ 8, Σούπολα 4.

ΠΑΟΚ: Πέιν 13, Κούπερ 6 (2), Χαραλαμπίδης 19, Τσόχλας 6 (1), Τσαϊρέλης 21, Δέδας 2, Μαργαρίτης 10 (1), Μπόγρης 12, Κασελάκης.Πηγή: sport-fm.gr