Πέμπτη 24 Οκτωβρίου 2013

MLS: Τελείωσε… πρώτη η Ρέαλ Σολτ Λέικ!! (videos)

Η Ρέαλ Σολτ Λέικ επιβλήθηκε της Σίβας ΗΠΑ με 2-1 και ολοκλήρωσε τη regular season του MLS όντας πρώτη στη Δύση και στη συνολική κατάταξη.
Ωστόσο, οι Πόρτλαντ Τίμπερς, Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς και Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι έχουν ακόμα ένα ματς, με το οποίο μπορούν να προσπεράσουν τους εκπρόσωπους του Σολτ Λέικ Σίτι στις δύο κατατάξεις. Άρα, η Ρέαλ καλείται να δείξει υπομονή, ώστε να μάθει υπό ποιες προϋποθέσεις θα ξεκινήσει στα playoffs της βορειοαμερικανικής λίγκας.
Στην προκειμένη, ο Αλβάρο Σαμπόριο άνοιξε το σκορ στο 49ο λεπτό με πέναλτι, ενώ στο 52ο διαμορφώθηκε το 2-0 μετά από καταπληκτική προσπάθεια του Χοάο Πλάτα. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι έχασαν πολλές ευκαιρίες, αλλά ο 19χρονος Χούλιο Μοράλες μείωσε σε 2-1 στο 77ο λεπτό και δημιούργησε ιδιαίτερες συνθήκες στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.