Πέμπτη 24 Οκτωβρίου 2013

Αργεντινή: «Πληγή» για Σαν Λορένζο!! (video)

Επιδίωξε τη νίκη στην έδρα της Λανούς, αλλά η Σαν Λορένζο έχασε με 3-2, οπότε οι Νιούελς Ολντ Μπόις έμειναν μόνοι στην κορυφή της αργεντίνικης Inicial.
Η ομάδα του Ισμαέλ Μπλάνκο βρέθηκε επτά βαθμούς μακριά από την πρώτη θέση, αλλά απομένουν μόλις έξι αγωνιστικές, οπότε δεν προλαβαίνει τον τίτλο. Ειδικότερο, ο 23χρονος Χόρχε Περέιρα Ντίαζ άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό μετά από φάση, που ξεκίνησε από γέμισμα της άμυνας των γηπεδούχων, αλλά ο Σαντιάγκο Γκεντιλέτι ισοφάρισε στο 32ο λεπτό και ο Λεάντρο Ρομανόλι ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 50ό λεπτό με μακρινό σουτ. Η Λανούς, όμως, αντέδρασε και ισοφάρισε στο 62ο λεπτό με τον Λούκας Μελάνο, που μόλις είχε εισέλθει ως αλλαγή, ενώ ο Ντίαζ διπλασίασε τα τέρματά του εκμεταλλευόμενος λάθος της αντίπαλης άμυνας στο 72ο λεπτό, πριν αντικατασταθεί από τον άλλοτε στράικερ της ΑΕΚ.
Από την πλευρά της, η Ρίβερ Πλέιτ έμεινε χωρίς γκολ για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι, αλλά πήρε 0-0 στην έδρα της Ατλέτικο Ραφαέλα, η οποία προσπαθεί να αποφύγει τον υποβιβασμό. Στο 0-0 έμειναν επίσης Ολ Μπόις και Τίγκρε, το οποίο άφησε τους μεν στη ζώνη του υποβιβασμού της τριετής κατάταξης και επέκτεινε το αήττητο σερί των «ματαντόρες» στα πέντε ματς.
2
Σημείωση: Ο πρωταθλητής της Inicial προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2014 και στον τελικό για της σεζόν 2013-14 της Αργεντινής.