Σάββατο 2 Νοεμβρίου 2013

Εντυπωσιακή επιστροφή στις νίκες για Πανιώνιο!!

Μετά τα στραβοπατήματα με ΚΑΟΔ και Νεπτούνας, ο Πανιώνιος επέστρεψε με εμφατικό τρόπο στις νίκες επικρατώντας στη Νέα Σμύρνη της Νέας Κηφισιάς με 64-39, για την τέταρτη αγωνιστική της Α1.

Εντυπωσιακή επιστροφή στις νίκες για Πανιώνιο
Επιστροφή στις νίκες για τον Πανιώνιο. Οι «κυανέρυθροι» μετά τα ανεπιτυχή αποτελέσματα με ΚΑΟΔ και Νεπτούνας, για πρωτάθλημα και Eurocup, αντίστοιχα, επικράτησαν της ΑΕΝΚ με το εντυπωσιακό 64-39, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ. Οι Νεοσμυρνιώτες χρειάστηκαν μόλις μία περίοδο, την τρίτη, για να «καθαρίσουν» το ματς κόντρα στους φιλοξενούμενους που βρέθηκαν σε πολύ κακή μέρα επιθετικά.

Στην 12άδα ο Καββαδάς που όμως αγωνίστηκε για λίγο, ντεμπούτο έκανε ο Αλέξης Κυρίτσης, ενώ εκτός έμεινε ο τραυματίας Μάριος Μπατής αλλά και ο νεοαποκτηθείς Γάιος Σκορδίλης, για τους γηπεδούχους. «Πρώτη» με τη Νέα Κηφισιά για τον Αντεγκμπόγιε.

Η Κηφισιά μπορεί να άνοιξε το σκορ όμως οι μόλις τέσσερις πόντοι που πέτυχε στο πρώτο επτάλεπτο την βρήκαν να… κυνηγά τον Πανιώνιο (10-4). Οι «κυανέρυθροι» παρότι άστοχοι (5/15 δίποντα, 33%) ήταν ελαφρώς καλύτεροι από την ΑΕΝΚ και κατάφεραν να ολοκληρώσουν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα πέντε πόντων (15-10). Οι παίκτες του Ηλίας Παπαθεοδώρου μπήκαν δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο μειώνοντας στον πόντο (15-14), όμως από εκεί και έπειτα… σιγή. Τα κακά ποσοστά τους από τα 6,75μ. από τη μία και η αδυναμία τους στα ριμπάουντ από την άλλη επέτρεψαν στους γηπεδούχους να τρέξουν επιμέρους 14-4 και να βρεθούν στο +11 (29-18) λίγο πριν το ημίχρονο. Το μόνο που μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν λίγο πριν την ανάπαυλα με τρίποντο του Γκάρετ, 29-21.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ η Κηφισιά ροκάνισε κι άλλο τη διαφορά για το 29-23. «Τιμωρήθηκε» όμως για αυτό από τους γηπεδούχους που απάντησαν με σερί 20-0 εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 26 (49-23) και κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη. Το μόνο που κατάφερε η ΑΕΝΚ ήταν να μειώσει σε 54-32 στο τέλος του δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά (54-37) ωστόσο το παιχνίδι είχε αποκτήσει ήδη διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Πανιώνιο να φτάνει εύκολα στο τελικό 64-39.

Τα δεκάλεπτα: 15-10, 29-21, 54-32, 64-39

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 9 (1), Σταμάτης, Ντούβνιακ 8 (2), Κάρτερ 6, Μίλμπουρν 9, Αθανασούλας 2, Καββαδάς 2, Λάνγκφορντ 2, Μισέλ 9 (6 ριμπάουντ), Σίμτσακ 2, Κυρίτσης 9 (1), Σαλούστρος 6 (2).

ΑΕΝΚ (Παπαθεοδώρου): Λιακόπουλος 4, Διαμαντόπουλος, Κρόκερ 6, Μενουδάκος, Σιούτης 2, Ψαθάς 2, Γκάρετ 5 (1), Πετροδημόπουλος 7, Γουντς 2, Τσαλδάρης, Αντεγκμπόγιε 9 (1), Μπάρλος 2 (7 ριμπάουντ)Πηγή: sport-fm.gr