Σάββατο 2 Νοεμβρίου 2013

Νίκησαν και άρεσαν οι Έλληνες!!

Αντετοκούνμπο και Κουφός είχαν θετική παρουσία στις νίκες που πέτυχαν Μπακς και Γκρίζλις τα ξημερώματα στο ΝΒΑ.

Νίκησαν και άρεσαν οι Έλληνες
Σεφτέ στις νίκες έκαναν οι Έλληνες στο ΝΒΑ. Οι Μπακς πέρασαν με 105-98 από τη Βοστώνη απέναντι στους Σέλτικς με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να παίζει 12:27 έχοντας 5 πόντους (1/2 βολές, 2/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο), 2 ριμπάουντ και 3 φάουλ. Ο Ζάζα Πατσούλια με 20 πόντους ήταν ο κορυφαίος των «ελαφιών». Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να συνδυάσουν με νίκη τα αποκαλυπτήρια του αγάλματος του Μπιλ Ράσελ.

Μπόστον Σέλτικς-Μιλγουόκι Μπακς 98-105
Μπας 17, Ουάλας 14, Γκριν 13, Λι 13, Φαβεράνι 12 (18 ριμπ.), Σάλιντζερ 10-Πατσούλια 20, Νιλ 14, Γουόλτερς 14, Χένσον 13, Μίντλετον 13.

Οι Γκρίζλις χρειάστηκαν την παράταση για να νικήσουν με 111-108 στο Μέμφις τους Πίστονς χαρίζοντας στον προπονητή τους, Ντέιβ Γέργκερ, την πρώτη του νίκη στην καριέρα του στο ΝΒΑ. Ο Κώστας Κουφός χρησιμοποιήθηκε για 15:59 έχοντας 6 πόντους (3/6 δίποντα), 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα, 1 φάουλ και 1 λάθος. Αντίθετα, ο Νικ Καλάθης δεν έπαιξε καθόλου. Ο Μάικ Κόνλεϊ με 22 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ ο Μαρκ Γκασόλ πρόσθεσε 15 και είχε το φόλοου σε δικό του άστοχο σουτ που έστειλε το ματς στην παράταση.

Μέμφις Γκρίζλις-Ντιτρόιτ Πίστονς 111-108 (κ.α. 95-95)
Κόνλεϊ 22, Ράντολφ 16 (10 ριμπ.), Άλεν 16, Γκασόλ 15-Στάκεϊ 19, Σμιθ 19, Μπάινουμ 18, Μονρό 16, Κάλντγουελ-Πόουπ 13, Ντράμοντ 12 (16 ριμπ.).

Πηγή: sport-fm.gr