Σάββατο 2 Νοεμβρίου 2013

H Σιένα στο βυθό!!

Την 3η απανωτή ήττα της στην Ευρωλίγκα γνώρισε η ιταλική ομάδα με 73-65 από την Ζιέλονα Γκόρα για τον 3ο όμιλο

H Σιένα στο βυθό
Με τον Λούκας Κόζαρεκ (15π. 6ριμπ. 5 ασίστ) να οδηγεί τους Πολωνούς, η Ζιέλονα Γκόρα πήρε την παρθενική της νίκη στην Ευρωλίγκα με την επικράτηση 73-65 κόντρα στους Ιταλούς. Η πολωνική ομάδα είχε κεφάλι σχεδόν σε όλο το ματς και στην πρώτη περίοδο κατάφερε να προηγηθεί με 16-13. Στην δεύτερη περίοδο άρχισε να πατάει σε μια καλή διαφορά της τάξης των 8 πόντων με την οποία έκλεισε το πρώτο μέρος.

Η Σιένα μπήκε δυνατά στην 3η περίοδο και έκανε ένα σερί 7-0 για να φτάσει την διαφορά στον πόντο, ενώ στο 25’ το ματς ήρθε σε απόλυτη ισορροπία με 39-39. Ένα σερί 6-0 έφερε και πάλι τους Πολωνούς στο προβάδισμα με την 3η περίοδο να τελειώνει με 49-44.

Περίπου στα μισά της τελευταίας περιόδου, η πολωνική ομάδα κατάφερε να ξεφύγει με οκτώ, η διαφορά έπεσε στους τρεις, αλλά οι Πολωνοί στο φινάλε κράτησαν τη νίκη με βολές στο φινάλε για το τελικό 73-65.

Ζιέλονα Γκόρα: Μπράκινς 6, Ζαμοϊσκι 9, Κόζαρεκ 15 (3)(6ριμπ, 5 ασίστ), Ντραγκίσεβιτς 12, Εγιένγκα 13, Γουόκερ 7 (1), Μπάρλοου 7 (1), Σάνας, Χρίτσιανουκ 4, Σρόκα

Σιένα: Χάντερ 2, Κάρτερ 16 (4), Όρτνερ 4, Χάκετ 12 (1), Γκριν 2, Βιτζάνο 7 (1), Ρότσεστι 11 (1), Ρες 8 (2), Ίνγκλις 3 (1)
Πηγή: sport-fm.gr