Σάββατο 2 Νοεμβρίου 2013

Ό,τι θέλει κάνει η Ρεάλ!!

Τον ένα μετά τον άλλο διασύρει στην εκκίνηση της Ευρωλίγκας η Ρεάλ Μαδρίτης. Τελευταίο «θύμα» της βασίλισσας η Αρμάνι Μιλάνο, της οποίας επιβλήθηκε με 93-74.

Ό,τι θέλει κάνει η Ρεάλ!
Το 3/3 στη φετινή Ευρωλίγκα έκανε η Ρεάλ Μαδρίτης που δεν είχε κανένα (μα κανένα) πρόβλημα να διαλύσει την Αρμάνι Μιλάνο με 93-74.

Οι Ισπανοί είχαν εξ’ αρχής το προβάδισμα στο σκορ και όσο περνούσε η ώρα διεύρυναν τη διαφορά, με τον Μίροτιτς να είναι αλάνθαστος και να ‘χει 19 πόντους (6/6 σουτ, 6/6 βολές) και τον Ρούντι Φερνάντεθ να προσθέτει άλλους 16. Ο Μπουρούσης σε περίπου 20 λεπτά απέναντι στην «πρώην» του είχε 4 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον επιθετικό ρυθμό των Ισπανών, οι Ιταλοί και μοιραία περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο.

Στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (8-8). Κάπου εκεί και με αιχμή του δόρατος τον Μίροτιτς, η Ρεάλ άρχισε να παίρνει προβάδισμα και έφτασε στο +8 (21-13), με την Αρμάνι όμως να κλείνει την περίοδο με καλάθι και να διαμορφώνει το 25-20.

Αφού προς στιγμήν, οι γείτονές μας μείωσαν στους 4 (30-26), στη συνέχεια, η «βασίλισσα» πάτησε το... γκάζι και δεν το άφησε λεπτό. Με τρομερό σερί 14-0... άφησε την σκόνη της για το 44-26, με το ημίχρονο να κλείνει υπέρ της με το σκορ στο 51-31, σε ένα εκπληκτικό διάστημα για τους Μαδριλένους που έβρισκαν σκορ από παντού.

Προφανώς το παιχνίδι δεν μπορούσε να γυρίσει. Η διαφορά άλλωστε στο τρίτο δεκάλεπτο έπεσε μόλις μια φορά κάτω από τους 20 πόντους (60-41), δείγμα της ανωτερότητας των παικτών του Λάσο που στο 30’ προηγούνταν με 24 (73-49) κι ενώ μέσα στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά είχε φτάσει και τους 26 πόντους.

Ίδια εικόνα και στο τελευταίο μέρος της αναμέτρησης, με την Ρεάλ να εκτοξεύει τη διαφορά ακόμα και στους 27 πόντους (87-60), αφού η Αρμάνι δεν γινόταν να ακολουθήσει στο επιθετικό κρεσέντο των Ισπανών. Διαδικαστικά τα τελευταία λεπτά του αγώνα, με τους Ιταλούς απλώς να ρίχνουν κάπως το εύρος της ήττας τους, με το τελικό 93-74.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 52-31, 73-49, 93-74

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ, Φερνάντεθ 16, Ρέγες 14, Ντιέθ, Μίροτιτς 19, Ροντρίγκεθ 13, Κάρολ 9, Ντάρντεν 4, Γιουλ 10, Μπουρούσης 4, Σλότερ, Μέχρι 4

Αρμάνι Τζινς Μιλάνο (Μπάνκι): Χάινς 5, Τζεντίλε 6, Τσερέλα, Μέλι, Τζιότι 6, Λάνγκφορντ 17, Σάμουελς 13, Γουάλας 2, Μος 11, Τζέρελς 12Πηγή: sport-fm.gr