Κυριακή 17 Νοεμβρίου 2013

Αλλού κηδεία... κι αλλού πάρτι!!

Ήττα σοκ, 3-1, γνώρισε η Κέρκυρα στην έδρα της από τον Αιγιανιακό και είδε τη Νίκη Βόλου που πέρασε από την Καβάλα να την πλησιάζει στην κορυφή. «Τρένο» η Καλλιθέα, νίκησε εκτός έδρας τον Αχαρναϊκό.

Αλλού κηδεία... κι αλλού πάρτι!
Θύμα έκπληξης έπεσε η Κέρκυρα, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του Βόρειου ομίλου της Football League. Οι Φαίακες ηττήθηκαν –για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν- με σκορ 3-1 στην έδρα τους από τον Αιγινιακό, που πήρε «παλικαρίσιο» τρίποντο με σκόρερ τους Γεωργίου (17’), Χατζή (52’) και Σίκιμιτς (55’). Για την ομάδα του Γρηγορίου, που παρέμεινε στην κορυφή, ισοφάρισε προσωρινά ο Δημήτρης Σουάνης στο 31ο λεπτό.

Τη «γκέλα» της Κέρκυρας δεν άφησε ανεκμετάλλευτη η Νίκη Βόλου, που πέρασε «αέρα» από την έδρα της Καβάλας επικρατώντας με σκορ 3-0. Οι Βολιώτες μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με σκόρερ τον Γέσιτς, που βρήκε δύο φορές δίχτυα (61’και 63’ με πέναλτι) άνοιξαν τον δρόμο της νίκης, την οποία σφράγισε ο Ανιέτε στο 71ο λεπτό. Έτσι η Νίκη έφτασε τους 19 βαθμούς μειώνοντας στου δύο βαθμούς τη διαφορά της από την πρωτοπόρο Κέρκυρα.

Στον Νότιο όμιλο, η Καλλιθέα συνεχίζει να βρίσκεται σε τροχιά κορυφής έπειτα από το πέρασμά της από την έδρα του Αχαρναϊκού με σκορ 2-0. Για την αθηναϊκή ομάδα, που πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της, οι Γκαλάν (52’) και Καλαμιώτης (79’) άνοιξαν τον δρόμο προς τη νίκη και τη δεύτερη θέση, όπου συγκατοικεί με τον Ολυμπιακό Βόλου (έχει ματς λιγότερο) και τον Ηρακλή Ψαχνών στους 14 βαθμούς.

Σημαντική νίκη πέτυχε ο Ηρακλής Ψαχνών που έφυγε με τη νίκη, 2-1, από την έδρα της Γλυφάδας και έφτασε επίσης τους 14 βαθμούς.