Κυριακή 17 Νοεμβρίου 2013

Αργεντινή: Στην κορυφή η Σαν Λορένζο! (videos)

Έχοντας έναν αγώνα παραπάνω από τους Νιούελς Ολντ Μπόις, η Σαν Λορένζο ανέβηκε στην κορυφή της αργεντίνικης Inicial κερδίζοντας με 4-2 την Μπελγκράνο σε εκπληκτικό ματς.
Οι νέοι πρωτοπόροι προηγήθηκαν από το 2ο λεπτό με πέναλτι του Εμανουέλ Μας και βρέθηκαν στο 2-0 από το 9ο με τον Άνχελ Κορέα, αλλά στο 27ο ο Σέζαρ Περέιρα μείωσε σε 2-1, ενώ στο 59ο σημειώθηκε το 2-2 κατόπιν αυτογκόλ του Πάμπλο Αλβαράντο υπέρ της προηγούμενης ομάδας του! Στο 62ο λεπτό, πάντως, ο Ιγκνάσιο Πιάτι πέτυχε το νικητήριο γκολ με πέναλτι, ενώ στο 72ο ο Μάρου Κέτο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.
Από την πλευρά της, η Λανούς του πρώην στράικερ της ΑΕΚ, Ισμαέλ Μπλάνκο, που εισήλθε ως αλλαγή στο 79ο λεπτό, πήρε εκτός έδρας 3-2 από τους Ολ Μπόις, συμπλήρωσε σερί πέντε νικών και παρέμεινε διεκδικήτρια της Inicial. Μάλιστα, ο Μάουρο Μάτος διαμόρφωσε το 2-0 υπέρ των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο με πέναλτι στο 6ο λεπτό και κεφαλιά στο 25ο, πριν ο Σαντιάγκο Σίλβα απαντήσει με «κεραυνό» στο 53ο λεπτό και ισοφάριση στο 71ο. Ακολούθησε και ο Λαουτάρο Ακόστα στο 75ο λεπτό, ώστε να ολοκληρωθεί η ανατροπή.
«Κεραυνός» καταγράφηκε και στο 2-1 της Γοδόι Κρουζ επί της Εστουντιάντες, όταν ο Λεάντρο Γκρίμι σημείωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 85ο λεπτό και προκάλεσε ισοβαθμία της ομάδας του Μαρτίν Παλέρμο με τους Ολ Μπόις στο όριο της ζώνης υποβιβασμού. Προηγήθηκε πέναλτι του Χόρχε Κουρμπέλο στο 21ο λεπτό, το οποίο αμφισβήτησαν οι φιλοξενούμενοι, που ισοφάρισαν προσωρινά στο 71ο λεπτό με τον 25χρονο αμυντικό, Σαντιάγκο Βεργκίνι. Τέλος, η Ρασίνγκ Κλουμπ απέσπασε 1-1 στην έδρα της Κίλμες, αφού Χουάν Ντινένιο σκόραρε στο 48ο λεπτό και ισοφάρισε το 1-0 του Μιγκέλ Κάνεο από το 41ο.
6
Σημείωση: Ο πρωταθλητής της Inicial προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2014 και στον τελικό για της σεζόν 2013-14 της Αργεντινής.