Κυριακή 17 Νοεμβρίου 2013

Brasileiro: Ηγετικός Ζέεντορφ για Μποταφόγκο!! (videos)

Έχοντας κορυφαίο τον 37χρονο Κλάρενς Ζέεντορφ, η Μποταφόγκο συνέτριψε την Ατλέτικο Παραναένσε με 4-0 και διατήρησε ελπίδες για μία θέση στο επόμενο Κόπα Λιμπερταδόρες.
Το κλίμα στην ομάδα δεν είναι το καλύτερο δυνατό λόγω της πτώσης στην κατάταξη του Brasileiro, αλλά ο έμπειρος Ολλανδός διαμόρφωσε το 2-0 στο 36ο λεπτό και γέμισε με σιγουριά τους συμπαίκτες του κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης. Σημειώνουμε πως ο Ελίας άνοιξε το σκορ στο 27ο λεπτό, ενώ ο 19χρονος Μπρούνο βρήκε δίχτυα στο 75ο και στο 84ο λεπτό εκμεταλλευόμενος αριθμητικό πλεονέκτημα, το οποίο δημιουργήθηκε από το 71ο λεπτό λόγω αποβολής του Λέο με δεύτερη κίτρινη. Στο 87ο αντίκρισε δεύτερη κίτρινη και ο Μπολιβάρ των νικητών.
Σε άλλο ματς, η Κρισιούμα εκμεταλλεύτηκε μέτρια εμφάνιση του Άλεξ και πήρε κρίσιμο 2-1 στην έδρα της Κοριτίμπα χάρη σε γκολ του Ουέλινγκτον Παουλίστα στο 27ο λεπτό και του Λινς στο 70ό, ενώ στο 69ο ισοφάρισε προσωρινά ο 24χρονου Ζούνιορ Ούρσο. Τέλος, η Παλμέιρας, η οποία πριν από τρεις εβδομάδες εξασφάλισε την άνοδό της στην κορυφαία κατηγορία της Βραζιλίας, κέρδισε την Μπόα Εσπόρτε με 3-0, αποτέλεσμα που εξασφάλισε και την πρώτη θέση στη Serie B.
17
Σημείωση: Οι τέσσερις πρώτοι προκρίνονται στο Κόπα Λιμπερταδόρες και οι τέσσερις τελευταίοι υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

Πηγή: onsports.gr