Κυριακή 17 Νοεμβρίου 2013

Επιστροφή στις νίκες με σούπερ Άσκα!

Με τον Ιβάν Άσκα να κάνει ένα εξαιρετικό παιχνίδι, ο Ίκαρος επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας στη Χαλκίδα του ΚΑΟΔ με 89-73, για την έκτη αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των ανδρών.

Επιστροφή στις νίκες με σούπερ Άσκα
Τη χαρά την νίκης γεύτηκε και πάλι ο Ίκαρος. Η ομάδα της Χαλκίδας που μετρούσε μόνο ήττες τις τρεις τελευταίας αγωνιστικές, επικράτησε στην έδρα της του ΚΑΟΔ με 89-73, για την έκτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 μπάσκετ.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν τον έλεγχο του ρυθμού στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα αλλά και μεγαλύτερη δίψα για τη νίκη, φτάνοντας σχετικά εύκολα σε αυτή.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Ιβάν Άσκα με 27 πόντους. Ο Τζόουνς με 19 ξεχώρισε για τους φιλοξενούμενους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά σο παιχνίδι κάνοντας το 6-0. Δεν άργησε όμως να έρθει η απάντηση από τον ΚΑΟΔ ο οποίος και μείωσε και πέρασε μπροστά 8-10 διατηρώντας για λίγο και το προβάδισμα. Ο Ίκαρος πάντως βρήκε τις λύσεις και ξαναπέρασε μπροστά ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +2 (20-18). Περίοδος των… σερί ήταν η δεύτερη. Αρχικά η ομάδα της Χαλκίδας με 8-0 βρέθηκε στο +10 (28-18). Οι Δραμινοί με δικό τους 10-0 ισοφάρισαν σε 28-28 για να έρθει νέο 10-0 από τους παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη ξανά για το +10 (38-28). Αυτό που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι στο χρόνο που απέμενε ήταν να μειώσουν και να οδηγηθούν στα αποδυτήρια στο -6 (39-33).

Ο ΚΑΟΔ πίεσε στην τρίτη περίοδο και τρία λεπτά πριν το φινάλε πλησίασε στο καλάθι (50-48). Η ολιγωρία στην άμυνα όμως που ακολούθησε και το επιμέρους 10-2 του Ικάρου ξανάφερε τους παίκτες του Μάρκοβιτς στο -10 (60-50) αρχικά και στο -9 (62-53) με την ολοκλήρωση των 30’. Οι φιλοξενούμενοι με πέντε συνεχόμενους πόντους στην τελευταία περίοδο μείωσαν στους 4 (62-58), όμως ο Ίκαρος είχε και πάλι την απάντηση, φτάνοντας στο +11 (70-59) και «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη. Από εκεί και έπειτα Άσκα και Γκαγκαλούδης έκαναν τα… δικά τους στο παρκέ και οδήγησαν τους γηπεδούχους σε άνετη νίκη, 89-73.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 39-33, 62-53, 89-73

Ίκαρος Χαλκίδας (Καλαφατάκης): Στρνάντ 14 (4), Γκόβενς 12 (9 ασίστ), Παπανικολόπουλος 3 (1), Άσκα 27 (12/14 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 κοψίματα), Μανωλόπουλος, Σάτον 3, Γκαγκαλούδης 16 (7 ασίστ), Τολιόπουλος 1, Μπεκ 13 (1), Περσίδης

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 2, Τσόβιτς 2, Τζόουνς 19 (2), Μπράουνς 9 (1), Βον 16 (7 ριμπάουντ), Μάρκοβιτς 16 (13 ριμπάουντ), Σπυριδωνίδης 1, Μπάβτσιτς 2, Ζάρας 4, Μπένας 2Πηγή: sport-fm.gr