Κυριακή 15 Δεκεμβρίου 2013

Είδαν το… φως τους!!

Τη δεύτερη συνεχόμενη της νίκη –και τέταρτη στην Α1 μπάσκετ- πέτυχε η Κηφισιά παίρνοντας μεγάλο διπλό στο Ρέθυμνο κόντρα στον ΑΓΟΡ, 55-54.

Είδαν το… φως τους!
Από το καλό στο… καλύτερο η Νέα Κηφισιά. Μετά τη σημαντική νίκη που πήραν κόντρα στον ΠΑΟΚ, την περασμένη αγωνιστική, οι νεοφώτιστοι έφτασαν σε άλλη μία επιτυχία επικρατώντας του ΑΓΟΡ στο Ρέθυμνο με 55-54 για την 10η στροφή της Α1 μπάσκετ.

Αυτό ήταν το πρώτο διπλό των παικτών του Ηλία Παπαθεοδώρου που απομακρύνθηκαν και άλλο από την ουρά και πλέον δείχνουν ικανοί να φτάσουν γρήγορα στην επίτευξη του στόχου τους που είναι η παραμονή στα μεγάλα σαλόνια.

Αντιθέτως, οι γηπεδούχοι γνώρισαν τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους μετά από αυτή στη Δράμα από τον ΚΑΟΔ.

Μαζί πορεύονταν οι δύο ομάδες στα πρώτα επτά λεπτά με την αστοχία να έχει τον πρώτο λόγο εκατέρωθεν (8-8). Στη συνέχεια όμως και μέσα σε τρία λεπτά η ΑΕΝΚ έτρεξε σερί 8-0 για να βρεθεί στο 8-16. Μείωσε λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου ο Γκάμπριελ σε 10-16 ενώ η αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι οποίοι με πέντε αναπάντητους πόντους μείωσαν σε 15-16. Λίγο αργότερα, δε, πέρασαν μπροστά (20-19), όμως δεν διατήρησαν για πολύ το προβάδισμά τους. Με επιμέρους 11-3 η Κηφισιά πήρε αέρα επτά πόντων (23-30) με τον ΑΓΟΡ να πετυχαίνει τρίποντο με τον Κουμπούρα και να οδηγείται στα αποδυτήρια στο -4 (26-30).

Αμείωτο το ενδιαφέρον και στην τρίτη περίοδο. Οι παίκτες του Θανάση Γιαπλέ εξακολουθούσαν να κυνηγούν στο σκορ, βρέθηκαν και στο -9 (33-42), όμως βελτιώνοντας τα ποσοστά τους στα τρίποντα και με σερί 9-0 κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 42-42 λίγο πριν την ολοκλήρωση των 30’ (42-44). Αντίστοιχη η εξέλιξη και στα τελευταία δέκα λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και πήραν προβάδισμα 8 πόντων (42-50), το Ρέθυμνο όμως αντέδρασε φέρνοντας το ματς στα ίσια (53-53) δύο λεπτά πριν το φινάλε και προσπερνώντας (54-53) ένα λεπτό αργότερα. Ο Τσαλδάρης με βολές ξαναέβαλε μπροστά την ΑΕΝΚ (54-55), ακολούθησαν τα χαμένα τρίποντα των Ράιτ και Γκάμπριελ για τον ΑΓΟΡ, αλλά και τα λάθη και το άστοχο τρίποντο του Βασίλιεβιτς για την Κηφισιά με το ματς να ολοκληρώνεται υπέρ των νεοφώτιστων 55-54.

Τα δεκάλεπτα: 10-16, 26-30, 42-44, 54-55

ΑΓΟΡ (Γιαπλές): Χαρτ 6 (5 ριμπάουντ), Καλλινικίδης 2, Κουμπούρας 7 (1), Αγγελόπουλος 3 (1), Ράιτ 4, Καλαμπόκης 13 (2), Κανονίδης, Σίνης, Λάτοβιτς 9 (1), Αλεξάντερ, Άρμπετ, Γκάμπριελ 10 (10 ριμπάουντ)

ΑΕΝΚ (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 2, Λιακόπουλος 9, Κρόκερ 9 (6 ριμπάουντ), Κομποδιέτας 3 (1), Σιούτης, Γκάρετ 9 (8 ριμπάουντ), Πετροδημόπουλος, Γουντς 2 (7 ριμπάουντ), Τσαλδάρης 7 (6 ριμπάουντ), Αντεγκμπόγιε, Κακιούζης 6 (2), Μπάρλος 8Πηγή: sport-fm.gr