Κυριακή 15 Δεκεμβρίου 2013

Μουντιάλ Συλλόγων: Τώρα Γκουαντζού για Μπάγερν!! (videos)

Την πρόκριση στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων εξασφάλισαν οι Γκουαντζού Εβεργκράντε και Ράζα Καζαμπλάνκα, αλλά πλέον προκύπτουν οι Μπάγερν Μονάχου και Ατλέτικο Μινέιρο, αντίστοιχα.
Οι πρωταθλητές Ασίας του Μαρσέλο Λίπι επικράτησαν με 2-0 της Αλ Αχλί στο πρώτο, χρονικά, προημιτελικό της διοργάνωσης. Στο 49ο λεπτό άνοιξε το σκορ ο 24χρονος Βραζιλιάνος Έλκεσον, ενώ στο 67ο ο γυρολόγος Αργεντινός Νταρίο Κόνκα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, αλλά ο κεφάτος Μουρίκι δημιούργησε αμφότερα τα γκολ και έχασε ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ.
Στον έτερο προημιτελικό, η «γηπεδούχος» Ράζα Καζαμπλάνκα πέτυχε έκπληξη κερδίζοντας με 2-1 τη Μοντερέι, η οποία ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, αλλά έμεινε πίσω στο σκορ από το 24ο λόγω γκολ του Τσεμσεντίν Τσίτιμπι. Στο 54ο ισοφάρισαν οι Μεξικανοί με τον Χοσέ Μαρία Μπασάντα και ακολούθησε παράταση, στο 5ο λεπτό της οποίας ο 30άχρονος Κούκο Γκοέχι σημείωσε το νικητήριο γκολ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.