Παρασκευή 5 Δεκεμβρίου 2014

«Αέρας» στο Ταλίν ο Εθνικός!!

Σαν σίφουνας πέρασε απ’ το Ταλίν ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης που επικράτησε 3-0 σετ της Σέλβερ και έκανε άλμα πρόκρισης στους «16» του Τσάλεντς Καπ. Στις 17 Δεκεμβρίου ο επαναληπτικός.

«Αέρας» στο Ταλίν ο Εθνικός
Άλμα πρόκρισης έκανε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης που επικράτησε 3-0 σετ της Σέλβερ στο Ταλικ και είναι ένα βήμα πιο κοντά στην πρόκρισή του στους «16» του Τσάλενζ Καπ.

Οι ακρίτες ήταν καλύτεροι σε σερβίς και μπλοκ και πανηγύρισε μια δίκαιο νίκη, με τη ρεβάνς να γίνεται στις 17/12 στις 19.00 στην Αλεξανδρούπολη.

Αξιοσημείωτη είναι η παρουσία του Μπόζονταρ Τσουκ στη βασική εξάδα του Εθνικού, παρά το πρόβλημά του στον δικέφαλο. Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης έμεινε πίσω στο πρώτο σετ, όμως ισοφάρισε στο 17-17 και έβαλε τις βάσεις για το 1-0 που έκανε με 25-23.

Στο δεύτερο σετ δεν αντιμετώπισε καμία δυσκολία και έκανε άνετα το 25-10, ενώ στο τρίτο σετ οι Εσθονοί του έβαλαν δύσκολα, όμως ο Εθνικός «καθάρισε». Η ελληνική ομάδα ήταν μπροστά μέχρι το 19-18, όμως οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία με 21-19. Μετά από διαδοχικές χαμένες ευκαιρίες να πάρει η Σέλβερ το ματς, ο Εθνικός αντέδρασε και πήρε έκανε το 26-28 με δύο μπλοκ του Μιχάλι.

Τα σετ: 0-3 (23-25, 10-25, 26-28)
Διαιτητές: Τιμερμάνις (Λετονία), Στένμποκ (Σουηδία).

*Οι πόντοι της Σέλβερ προήλθαν από 0 άσσους, 34 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού προήλθαν από 9 άσσους, 37 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

ΣΕΛΒΕΡ (Βασίλγιεβ): Κιβισίλντ 6 (4/8 επ, 2 μπλοκ), Λοσνίκοφ 9 (9/19 επ, 50% υπ - 30% άριστες), Ρόσενμπλατ 4 (3/9 επ, 1 μπλοκ), Τομπάλ 2 (2 μπλοκ), Γουίλιαμς 4 (4/13 επ), Γιάλγκ 7 (6/9 επ, 1 μπλοκ, 44% υπ - 39% άριστες) / Βάχτερ (λ, 61% υπ - 29% άριστες), Ράναρ, Όραβ 8 (8/20 επ), Αλίκ (33% υπ - 33% άριστες), Σαρτάκοβ.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Κίσιτς 3 (1/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μιχάλ 11 (7/12 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Τσουκ 8 (4/11 επ, 4 άσσοι, 46% υπ - 38% άριστες), Κιόσης 6 (4/9 επ, 2 μπλοκ), Αν. Δαλακούρας 8 (8/18 επ, 56% υπ - 31% άριστες), Άντριτς 17 (12/21 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 60% υπ - 30% άριστες), Κ. Δαλακούρας 1 (1/2 επ, 75% υπ - 50% άριστες), Κασαμπαλής.