Παρασκευή 5 Δεκεμβρίου 2014

Ξεπέρασε τη Ρωσο-φοβία!!

Μετά την εντός έδρας ήττα κόντρα στην Ούνιξ Καζάν, η Ρεάλ Μαδρίτης τα βρήκε «σκούρα» απέναντι στην -επίσης ρωσική- Νίζνι, ωστόσο κατάφερε να φύγει με το διπλό από το Νόβγκοροντ, επικρατώντας 101-98.

Ξεπέρασε τη Ρωσο-φοβία!
Αν και ήταν πίσω στο σκορ για περίπου τρία δεκάλεπτα κόντρα στη Νίζνι, η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε την ανατροπή στο τέταρτο και πήρε τη νίκη με το εντυπωσιακό 101-98 μέσα στο Νόβγκοροντ. Πρώτος σκόρερ για τη «βασίλισσα», που είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ήταν ο Ροντρίγκεθ με 19, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Γιάννης Μπουρούσης που σταμάτησε στους 13 πόντους.

Πολύ δυνατά μπήκε στην αναμέτρηση η Νίζνι, καθώς στα πρώτα τρία λεπτά κατάφερε να φτάσει στο +8 (10-2). Στα επόμενα λεπτά η Ρεάλ ισορρόπησε κάπως το παιχνίδι και μείωσε στο καλάθι τη διαφορά (18-16), όμως οι Ρώσοι δεν έχασαν τη ψυχραιμία τους, κλείνοντας την πρώτη περίοδο προηγούμενοι 23-20. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η «βασίλισσα» ήταν πιο… σοβαρή και με ένα επιμέρους σκορ 14-5, έφτασε στο +6 (28-34). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και με ένα σερί 9-0 πήραν εκ νέου το προβάδισμα (37-34) πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 44-41.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, με τη Νίζνι να διατηρεί το προβάδισμά της από την αρχή μέχρι το τέλος (69-68). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Ρέγες και Φερνάντεθ έφεραν ξανά τη Ρεάλ μπροστά (72-76), όμως εκεί «μίλησε» ο Ρότσεστι, ο οποίος με δικούς του πόντους έκανε το 80-78. Οι Ρώσοι ήταν μπροστά μέχρι και το 83-80, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν ένα σερί 8-0 και να φτάνουν στο +5 (83-88) περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η «βασίλισσα» δεν απώλεσε το προβάδισμά της, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 101-98.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 44-41, 69-68, 98-101.

Νίζνι Νόβγκοροντ (Μπαγκάτσκις): Μπαμπούριν 11 (2), Παραχούσκι 12, Αντόνοφ 16 (3) , Πατσάτσια 2, Χβοστόφ 4, Κίνσεϊ 20 (3), Ρότσεστι 22 (3), Σαλάγεφ, Τόμπκινς 9 (3), Γκολόβιν, Ίλιεφ 2.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρούντι 11 (1), Ρίβερς 5 (1), Νοσιόνι 15 (1), Ματσιούλις 1, Ρέγιες 12, Ροντρίγκεθ 19 (3), Κάρολ 6, Γιουλ 10, Μπουρούσης 11 , Σλότερ , Μεζρί 9.