Παρασκευή 5 Δεκεμβρίου 2014

Προκρίθηκε απ’ το… δεκάλεπτο η Εφές!!

Η Αναντολού Εφές έκανε τα εύκολα δύσκολα στο τέλος κόντρα στη Ζαλγκίρις στο Κάουνας, αλλά με ένα ακόμα αμυντικό ρεσιτάλ νίκησε 66-57 και έγινε η δεύτερη ομάδα του 1ου ομίλου που προκρίνεται στο Top16

Προκρίθηκε απ’ το… δεκάλεπτο η Εφές
Το εισιτήριο για την επόμενη φάση της Ευρωλίγκας εξασφάλισε η Αναντολού Εφές, που νίκησε 66-57 την Ζαλγκίρις στο Κάουνας για την 8η αγωνιστική του 1ου ομίλου. Εκπληκτική αμυντικά για ένα ακόμα παιχνίδι η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς, περιόρισε μόλις στους δύο (!) πόντους τους άστοχους γηπεδούχους στο πρώτο δεκάλεπτο και αν δεν χαλάρωνε στο τέταρτο, θα είχε νικήσει ευκολότερα.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ντρέιπερ, ΜακΓκραθ και Περπέρογλου, πάλεψε μόνος του για την Ζαλγκίρις στο τέλος ο πολύ άστοχος στο πρώτο μέρος Άντερσον. Σε περιπέτειες πλέον για τη πρόκριση οι λιθουανοί.

Ο αγώνας:

«Άσφαιρες» μπήκαν στο παρκέ οι δύο ομάδες στην αρχή του αγώνα, με πολλά λάθη από τη Ζαλγκίρις και με το πρώτο καλάθι να μπαίνει μετά από 3΄ 40΄΄ από τον Περπέρογλου. Η Εφές προηγήθηκε 9-0 στο 6΄με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν το πρώτο και μοναδικό τους καλάθι στο πρώτο δεκάλεπτο, 2΄.07΄΄ πριν το τέλος του. Έτσι, ισοφάρισαν το αρνητικό ρεκόρ των Μπένετον και Μαρούσι από το 2005 και 2010 αντίστοιχα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 18-4 στο 12΄ με τη Ζαλγκίρις να έχει 1/15 σουτ εντός παιδιάς, ενώ τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου, η διαφορά πήγε στους 14 (9-23). Πρωταγωνιστής στο σκοράρισμα της Εφές ήταν ο Ντρέιπερ, την ώρα που ομαδικά οι τούρκοι ήταν πιο δημιουργικοί, δεν έκαναν λάθη και είχαν καλύτερα ποσοστά ευστοχίας, για το υπέρ τους 32-20 της ανάπαυλας.

Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε το παιχνίδι και στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου η Αναντολού προηγήθηκε 42-26 στο 25΄με τρίποντο του ΜακΓκραθ, που μαζί με τους Ουλουμπάι-Περπέρογλου είχαν πάρει την επιθετική σκυτάλη από τον Ντρέιπερ. Η Ζαλγκίρις έβρισκε λύσεις μόνο με τον Γιανκούνας, αλλά συνέχιζε να μη βρίσκει δημιουργία (μόλις 2 ασίστ σε 26 λεπτά!). Από εκείνο το σημείο και έπειτα η ομάδα του Κράπικας προσπάθησε να αντιδράσει και εκμεταλλευόμενη και την χαλάρωση των φιλοξενούμενων, μείωσε αρχικά στους έντεκα με τρίποντο του Άντερσον (50-39 στο 32΄) και μετέπειτα στους έξι με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και παίκτη (52-46 στο 35΄).

Η Εφές αντέδρασε με επί μέρους 9-4 και χάρη σε πολύ δύσκολο καλάθι του ΜακΓκραθ και δύο εύστοχες βολές του Περπέρογλου «καθάρισε» την υπόθεση νίκη, αφού προηγήθηκε 61-50, 1΄46΄΄ πριν το τέλος. Τα συνεχόμενα τρίποντα του Άντερσον που «ξύπνησε» αργά, δε μπόρεσαν να δώσουν κάτι περισσότερο από μία τιμητική ήττα στη Ζαγλκίρις και παράλληλα τη νίκη-πρόκριση στην ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς.