Παρασκευή 5 Δεκεμβρίου 2014

Στα δύσκολα… Λακαζέτ!!

Βρέθηκε… σφυγμός στη Λιόν! Μετά τη βαριά ήττα και το πληγωμένο ηθικό από το ντέρμπι με τη Σεντ Ετιέν, οι «λιονέ» επέστρεψαν στις νίκες, επικρατώντας 2-1 της Ρεμς στις καθυστερήσεις!

Στα δύσκολα… Λακαζέτ!
Η Λιόν είναι εδώ αλλά και ο… Λακαζέτ επίσης! Με το τρομερό γκολ (σέντρα-σουτ από δύσκολο σημείο) του 23χρονου επιθετικού στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, οι «λιονέ» νίκησαν 2-1 τη Ρεμς και αναπτέρωσαν το ηθικό τους μετά τη βαριά ήττα στο ντέρμπι με τη Σεντ Ετιέν.

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκε στην αναμέτρηση η Λιόν, ανοίγοντας το σκορ με τον Τολισό μόλις στο 6ο λεπτό. Όμως, στη συνέχεια οι «λιονέ» έριξαν το ρυθμό τους και αυτό εκμεταλλεύτηκε η Ρεμς, με αποτέλεσμα να φέρει το ματς στα ίσα με τον Μουκαντζό (36’) και το 1-1 να μείνει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος ήταν ένας επιθετικός… μονόλογος της Λιόν, καθώς έχασε πολλές ευκαιρίες για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα. Ο χρόνος κυλούσε και όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα μοιράζονταν από έναν βαθμό, αλλά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λακαζέτ έκανε τη σέντρα-σουτ από τα δεξιά και με τον κακό υπολογισμό του τερματοφύλακα Πλασίντ, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για να διαμορφωθεί το τελικό 2-1!