Παρασκευή 5 Δεκεμβρίου 2014

Σε θέση πρόκρισης η Ούνιξ!!

Μεγάλη νίκη με 72-68 επί της Σάσαρι στη Σαρδηνία πήρε η Ούνιξ και βρίσκεται πλέον σε θέση πρόκρισης στο Top 16. Μεγάλη εμφάνιση ξανά από τον Ντ’ Ορ Φίσερ.

Σε θέση πρόκρισης η Ούνιξ!
Με την τρίτη σερί νίκη της, η Ούνιξ βλέπει πλέον καθαρά πρόκριση στο Top 16. Η ομάδα του Καζάν επικράτησε 72-68 της Σάσαρι στη Σαρδηνία με τον Ντ’ Ορ Φίσερ να τελειώνει τον αγώνα με 23 πόντους και 15 ριμπάουντ. Θετικός ο Καϊμακόγλου με 4 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 26 λεπτά, όπως και ο Ζήσης με 3 πόντους, 6 ριμπάουντ κα 8 ασίστ σε 28 λεπτά.

Η ομάδα του Εβγκένι Πασούτιν κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο και με τον Φίσερ να συνεχίζει από τη μεγάλη του εμφάνιση στη Μαδρίτη ξέφυγε στο δεύτερο δεκάλεπτο (26-40) και έφτασε και στο +19 (37-56) στην τρίτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι με τον Λόγκαν να παίρνει «φωτιά» στην τέταρτη περίοδο ισοφάρισαν 60-60, αλλά στο δεύτερο μισό του τελευταίου δεκαλέπτου η διαφορά ποιότητας έκρινε το νικητή.

Δεκάλεπτα: 17-23, 26-40, 42-58, 68-72.

Σάσαρι (Σακέτι): Λόγκαν 17, Σόσα 10, Σάντερς 12, Ντεβέκι 8, Λαουάλ 8, Ντάισον 3, Βανούτσο, Μπρουκς 8, Τόντιτς 6.

Ούνιξ (Πασούτιν): Γουάιτ 14, Λάνγκφορντ 5, Ζήσης 3, Μπίκοφ 3, Σανικίτζε, Σοκόλοφ 2, Καϊμακόγλου 4, Αντίποφ 7, Φίσερ 23 (15 ριμπ.), Τζέρελς 11. *Πηγή: sport-fm.gr*