Παρασκευή 5 Δεκεμβρίου 2014

Θυμήθηκε παλιές καλές στιγμές…!!

Χάρη σε μι μεγάλη αντεπίθεση σε τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο, η Λιμόζ νίκησε τη Μάλαγα 67-64 στο «Μπομπλάν», στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και έμεινε «ζωντανή» για την πρόκριση.

Θυμήθηκε παλιές καλές στιγμές…
Η Λιμόζ νίκησε 67-64 τη Μάλαγα στο «Μπομπλάν», στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και έμεινε «ζωντανή» στο «κυνήγι» της πρόκρισης στους «16» της διοργάνωσης, περιμένοντας και τα υπόλοιπα αποτελέσματα του δεύτερου ομίλου.

Αντίθετα, οι Ανδαλουσιάνοι εξασφάλισαν οριστικά την πρόκριση στους "16", ότι και να γίνει στις δυο τελευταίες αναμετρήσεις.

Οι Ισπανοί απέκτησαν μια διψήφια διαφορά στα δυο πρώτα δεκάλεπτα, όμως στην τρίτη και την τέταρτη περίοδο δέχτηκαν διάφορα σερί από τους «λιμουζό» που πέρασαν μπροστά και με ψυχραιμία στο τέλος πήραν τη δεύτερη νίκη τους.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Σμιθ με 18 και Μπατίστα με 14 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους διακρίθηκε ο Τούλσον με 15 πόντους.

Οι Ισπανοί μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν 2-8 των πρωταθλητών Ευρώπης του 1993 και η διαφορά κυμαινόταν μεταξύ του +4 και του +6 σε εκείνο το διάστημα, μέχρι ο Μάρκοβιτς να φέρει το +7 για τη Μάλαγα και ο Κουζμίνσκας να κάνει το +9, με τους Ανδαλουσιάνους να έχουν την υπεροχή και τα ριμπάουντ. Με αυτή τη διαφορά, ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου, η Μάλαγα απέκτησε ένα +16 με σερί 6-0 και ευστοχία στα σουτ εντός παιδιάς και με επιθετική πολυφωνία. Με νέο προσωπικό σερί 4-0 του Γκολούμποβιτς, η Μάλαγα έφτασε στο +18 και η διαφορά κυμαινόταν μεταξύ +16 και +18 σε εκείνο το διάστημα. Ο Τόμας έφερε το +20 για τη Μάλαγα, όμως εκεί ένα σερί 7-0 των Γάλλων έφερε το -13 με τους Αμερικανούς των «λιμουζό». Στο τελευταίο λεπτό, η αστοχία εκατέρωθεν έφερε το -13 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου, η διαφορά κυμαινόταν αρχικά μεταξύ +10 και +13 για τους Ισπανούς. Σιγά σιγά, η διαφορά κατέβηκε από το +10. Στο 30-41, η Λιμόζ έκανε ένα σερί 11-0 σερί και ισοφάρισε, έχοντας βρει τις λύσεις και από την περιφέρεια και μαζεύοντας όλα τα ριμπάουντ σε άμυνα και επίθεση με Σμιθ και Μπατίστα πρωταγωνιστές. Στη συνέχεια, η Μάλαγα διατηρούσε ένα +1 με +3, με την τελευταία να είναι η διαφορά του τριαντάλεπτου.

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου, οι Ισπανοί ξέφυγαν με +5 με τους Αμερικανούς τους και διατηρούσαν με +2 με +4 το επόμενο διάστημα, χάρη στην υπεροχή τους μέσα στη ρακέτα. Όμως, στο 52-56, ένα σερί 6-0 των «λιμουζό» έφερε το +2 για τους πρωταθλητές Ευρώπης του 1993 χάρη στα τρίποντα. Πλέον, το προβάδισμα εναλλασσόταν σταθερά για τις δυο ομάδες και στο 60-61 ένα σερί 5-0 των γηπεδούχων τους έφερε στο +4. Ο Τούλσον μείωσε στο -1 με τρίποντο στα 10’’, όμως ο Μπουνγκού-Κολό ευστόχησε σε δυο βολές. Ο Τούλσον αστόχησε σε δυο δικές του, ο Σουάρεθ πήρε το ριμπάουντ, όμως αστόχησε στο τελευταίο σουτ των Ανδαλουσιάνων και οι πρωταθλητές Ευρώπης του 1993 πήραν το ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 8-17, 21-34, 43-46, 67-64

ΛΙΜΟΖ: Σμιθ 18, Βέστερμαν 8, Καμαρά 2, Μπατίστα 14, Μόερμαν 9, Μπουνγκού-Κολό 12, Πλέιστεντ 2, Ζερμμπό 2

ΜΑΛΑΓΑ: Μάρκοβιτς 11, Τούλσον 15, Τόμας 7, Σουάρεθ 2, Βάσκεθ 9, Κουζμίνσκας 4, Στέφανσον 5, Γκριν 7, Γκολούμποβιτς 4 *Πηγή: sport-fm.gr*