Παρασκευή 5 Δεκεμβρίου 2014

Η Μακάμπι θα είναι… εκεί!!

Την πρόκριση στο TOP 16 της Ευρωλίγκας εξασφάλισε η Μακάμπι Τελ Αβίβ, επικρατώντας 95-89 της Άλμπα Βερολίνου. Σμιθ και Ραντλ οι κορυφαίοι για την «ομάδα του λαού».

Η Μακάμπι θα είναι… εκεί!
Την ευκαιρία να συνεχίσει να υπερασπίζεται τον τίτλο της θα έχει η Μακάμπι Τελ Αβίβ!

Η «ομάδα του λαού» νίκησε 95-89 την Άλμπα Βερολίνου, στη «Nokia Arena» και πήρε το «εισιτήριο» για το TOP 16 της Ευρωλίγκας! Κορυφαίοι για τους Ισραηλινούς οι Σμιθ και Ραντλ με 26 και 21 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους ηττημένους πρώτος σκόρερ ήταν ο ΜακΛίν με 16 πόντους.

Στα πρώτα τέσσερα λεπτά του ματς η Μακάμπι ήταν στο +8 (14-6), ενώ κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο προηγούμενη 25-19. Το ίδιο δυνατά συνέχισε η «ομάδα του λαού» και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την υπέρ της διαφορά να πηγαίνει ακόμα και στους δέκα (32-22). Όμως, η Άλμπα έκανε ένα επιμέρους σκορ 2-12, όπου αρχικά έφερε το ματς στην ισοπαλία (34-34), ενώ πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 46-42.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η αναμέτρηση είχε γίνει ντέρμπι. Η Μακάμπι είχε «εξαλείψει» τη διαφορά, ενώ περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, πήρε ξανά το προβάδισμα (53-51). Έκτοτε, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και έτσι την περίοδο στο 68-63.

Το ντέρμπι καλά… κρατούσε και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν, μέχρι που οι Χάμοντς και Ρένφρο έκαναν το 72-76 για την ομάδα του Βερολίνου. Αλλά, σε εκείνο το σημείο «μίλησαν» οι Ραντλ, Σμιθ και Πάργκο για τη Μακάμπι, με το σκορ να γίνεται 89-81, ακριβώς ένα λεπτό πριν τη λήξη. Ο Χάμοντς έκανε την… ύστατη προσπάθεια για την Άλμπα, μειώνοντας σε 91-87, όμως η «ομάδα του λαού» πήρε τη νίκη με το τελικό 95-89.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 42-46, 68-63, 95-89.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Γκούντες): Πάργκο 9 (2/3τρίπ., 7ριμπ.), Χέινς 4, Σμιθ 26 (2), Ραντλ 21 (2), Λίνχαρτ, Τάιους 6, Κόχεν, Οχαγιόν 13 (2/3τρίπ., 8ασ.), Λάντεσμπρεγκ 7, Σχορτσανίτης 9

Άλμπα Βερολίνου (Ομπράντοβιτς): Τζίφεϊ 6 (2), Βάργκας, Μπάνιτς 12, Ρέντινγκ 13 (2/3τρίπ., 5ριμπ., 5ασ.), Γουόλφαρθ 1, Ρένφρο 9 (2/5τρίπ., 7ασ.), Χάμοντς 15 (2), ΜακΛιν 16 (9ριμπ.), Ραντόσεβιτς 10