Πέμπτη 11 Δεκεμβρίου 2014

ΠΑΟΚ και στην επόμενη φάση!!

Στην επόμενη φάση του Eurocup προκρίθηκε και μαθηματικά ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας με 76-62 της Βέντσπιλς στην Πυλαία. Μπορεί ακόμα και δεύτερος στον έκτο όμιλο ο «Δικέφαλος του Βορρά»!

ΠΑΟΚ και στην επόμενη φάση!
Τα ευρωπαϊκά ταξίδια του ΠΑΟΚ θα συνεχιστούν και μετά την πρώτη φάση! Ο «Δικέφαλος του Βορρά» νίκησε 76-62 τη Βέντσπιλς και προκρίθηκε στους «32» του Eurocup. Μάλιστα, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου μπορεί να τερματίσει και δεύτερη στον έκτο όμιλο, ύστερα από την ήττα της Πινάρ Καρσίγιακα από τη Ζιελόνα Γκόρα, εφόσον την τελευταία αγωνιστική πάρει το ροζ φύλλο κόντρα στην Μπουντούτσνοστ και την ίδια ώρα η Λοκομοτίβ Κουμπάν επικρατήσει των Τούρκων.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν ο Κέβιν Λάνγκφορντ με 15 πόντους, ενώ στους 13 σταμάτησε ο Μαρκ Κάρτερ.

Σφιχτό και με χαμηλό ρυθμό ήταν το παιχνίδι στα πρώτο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες με το σκορ να ήταν στην ισοπαλία (10-10), μέχρι περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος. Σε εκείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ έκανε ένα μίνι-ξέσπασμα πηγαίνοντας στο +4 (14-10), με τον Άτε να διαμορφώνει το 14-12.

Με ένα 5-0 σερί ξεκίνησε ο «Δικέφαλος του Βορρά» στη δεύτερη περίοδο, παίρνοντας για πρώτη φορά μία καλή διαφορά (19-12). Στη συνέχεια ήρθε η αντίδραση της Βέντσπιλς, η οποία με ένα επιμέρους σκορ 2-9 έφερε το ματς στα ίσα (21-21). Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου δεν άφησαν να ξεφύγει παραπάνω η κατάσταση και με πρωταγωνιστή τον Κακαρούδη έφτασε ακόμα και στο +8 (34-26), όμως έχασαν τη συγκέντρωσή τους στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, με αποτέλεσμα οι Λετονοί να κάνουν ένα σερί 5-0 και να διαμορφώνουν το 34-31.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η αναμέτρηση. Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που διεύρυνε την υπέρ του διαφορά (38-31), αλλά η Βέντσπιλς με «ξεσπάσματα» τη ροκάνιζε (38-36). Οι Λετονοί αρνούνταν να… παραδοθούν, με αποτέλεσμα δύο λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να περάσουν ακόμα και μπροστά (43-45). Η ομάδα της Θεσσαλονίκης «απάντησε» με τρίποντα των Κάρτερ και Κακαρούδη, παίρνοντας ξανά το προβάδισμα (49-45), με το τέλος της τρίτης περιόδου να τη βρίσκει με το υπέρ της 49-47.

Για άλλη μία φορά, ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στις αρχές του δεκαλέπτου και έτσι κατάφερε να ξεφύγει στο +8 (55-47), αφήνοντας τη Βέντσπιλς χωρίς καλάθι για τρία λεπτά. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στο +12 (67-55). Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν σε θέση να επιστρέψουν στο ματς, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη νίκη με το τελικό 76-62.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 34-31, 49-47, 76-62.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 15 (3), Λιάπης 3 (1), Κάρτερ 13 (3), Κακαρούδης 10 (1), Τσόχλας 10 (1), Δέδας, Μαργαρίτης 8, Οντουμ 9 (1), Βον 6, Μπρέμερ 2, Σαλούστρος.

Βέντσπιλς (Στελμάχερς): Μπάρνις 4, Λεχασμέιερς 17 (3), Βάιρογκς 10 (2), Ατε 3, Γκούλμπις 7, Γκραζούλις 2, Τσάτμαν 10 (2), Μέιερς 7, Γκραντ 2.*Πηγή: sport-fm.gr*