Σάββατο 10 Ιανουαρίου 2015

Σεφτέ η Φενέρ!

H Φενέρ/Ούλκερ επικράτησε με 78-60 απέναντι στην Νίζνι και πήρε την πρώτη της νίκη στον 6ο όμιλο με κορυφαίο παίκτη τον Γκάουντλοκ, για τον 6ο όμιλο.

Σεφτέ η Φενέρ
Με τον Γκάουντλοκ να σημειώνει 23 πόντους και τον Μπογκντάνοβιτς 17, η Φενέρ πήρε το πρώτο ροζ φύλλο με 78-60 απέναντι στη Νίζνι εκτός έδρας. Ο Νίκος Ζήσης είχε 2 πόντους και 2 ριμπάουντ σε 23:37 συμμετοχής.

Με κλειστό σκορ και τις δύο ομάδες, παρά το γρήγορο αρχικό προβάδισμα των γηπεδούχων ξεκίνησε το παιχνίδι. Ο Μπογκντάνοβιτς ήταν εκείνος που οδήγησε στο σκοράρισμα τους Τούρκους με έξι, ενώ άλλους πέντε πρόσθεσε ο Βέσελι στην 1η περίοδο, για να προηγηθεί η ομάδα του «Ζοτς» με 20-19, ενώ για την γηπεδούχο, ο Κίνσεϊ τράβηξε το κουπί του σκορ.

Στην δεύτερη περίοδο και πάλι οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με την Φενέρ να φτάνει σε ένα προβάδισμα 8 πόντων στο 15’ με τον Γκάουντλοκ, ωστόσο οι Ρώσοι με ένα 11-2 έφεραν ξανά τον αγώνα σε ισορροπία υπέρ τους με 36-35, όμως μια βολή του Μπιέλιτσα και ένα καλάθι του Γκάουντλοκ έφεραν μπροστά τη Φενέρ με 38-36 στην ανάπαυλα.

Με τους Μπογκντάνοβιτς και Γκάουντλοκ η Φενέρ άρχισε προοδευτικά να παίρνει μεγαλύτερο προβάδισμα στην 3η περίοδο, με προβάδισμα στους οκτώ (45-53) στο 27’ και με τον 11ο πόντο του Γκάουντλοκ να φτάνει στο 51-60 στο τέλος της 3ης περιόδου, ενώ ο Μπογκντάνοβιτς είχε φτάσει ήδη στους 17.

Με ένα προσωπικό ρεσιτάλ ο Γκάουντλοκ που έφτασε τους 23 πόντους, σημειώνοντας τους 12 από τους 18, η τουρκική ομάδα, πήρε το πρώτο της ροζ φύλλο στο τοπ-16 για να φτάσει στο 78-60 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 36-38, 51-60, 60-78

Nίζνι Νόβγκοροντ: Μπαμπούριν 6 (2), Παραχούσκι 9, Ίβλεφ, Αντόνοφ 11 (1), Πατσάτσια, Κβοστόφ 2, Κίνσεϊ 16 (2), Ρότσεστι 10 (2), Σαβέλιεφ 2, Κριβοσέεφ, Τόμπκινς 4, Γκολόβιν

Φενέρ: Γκάουντλοκ 23(2), Ζήσης 2, Μπιέλιτσα 7, Μαχμούτογλου, Μπογκντάνοβιτς 17 (3), Σαβάς 7, Ζόριτς 4, Βέσελι 8, Σιπάχι 2, Πρέλντζιτς 8 *Πηγή: sport-fm.gr*