Σάββατο 10 Ιανουαρίου 2015

«Ζεστή» παρά το ψύχος…!

Τη πρώτη της νίκη στον 6ο όμιλο του «Top 16» της Ευρωλίγκας, πανηγύρισε η Ζαλγκίρις, που επικράτησε με 75-62 της Άλμπα Βερολίνου στο Κάουνας. Κορυφαίος ο Άντερσον με 16 πόντους.

«Ζεστή» παρά το ψύχος…

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Άντερσον, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του ήταν οι Γιανκούνας με 14 και Μιλάνκις με 12 πόντους. Από πλευράς ηττημένων, πρώτος σκόρερ ήταν ο ΜακΛιν με 16 πόντους.

Η Ζαλγκίρις Κάουνας μπήκε στο παιχνίδι με το πόδι «πατημένο στο γκάζι» και στο 5ο λεπτό είχε καταφέρει να πάρει διψήφια διαφορά (14-4) από την Άλμπα Βερολίνου, που ξεκίνησε με 2/8 σουτ εντός παιδιάς. Γρήγορα, όμως, οι Γερμανοί επέστρεψαν και με δικό τους σερί 7-0, μείωσαν σε 14-11 μέσα σε δυόμισι λεπτά. Τρεις πόντοι χώριζαν τις δύο ομάδες και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τους Λιθουανούς να προηγούνται 18-15, αφού στο δεύτερο μισό της περιόδου μπλοκαρίστηκαν από την άμυνα των φιλοξενούμενων και χάλασαν τα ποσοστά τους.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του ρυθμού και στο δεύτερο δεκάλεπτο και δεν έχασαν καθόλου την πρωτοπορία. Συνεχώς είχαν διαφορές 4-5 πόντων, ενώ στο 17’ έφτασαν και στο +8 (32-24), έχοντας μπροστάρηδες τους Άντερσον (9), Γκουντάιτις (6) και Γιανκούνας (6). Αυτή ήταν και η διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με το σκορ στο 35-28. Η Άλμπα δεν είχε καμία σχέση με την ομάδα, που έκανε την έκπληξη της πρεμιέρας με αντίπαλο τη Μπαρτσελόνα και μοιραία «κυνηγούσε» την αντίπαλό της με το… καλημέρα του αγώνα.

Οι Γερμανοί με ένα γρήγορο 4-0, μείωσαν 35-32 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, αλλά οι Λιθουανοί ήταν ψύχραιμοι και με δικό τους 5-0, ξέφυγαν με 40-32 στο 23’ και 43-34 στο 25’. Δύο λεπτά αργότερα, έφτασαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (47-36) και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +7 (53-46), έχοντας «πρώτο βιολί» τον Άντερσον, που είχε φτάσει τους 14 πόντους. Η Ζαλγκίρις είχε βάλει τις βάσεις για την πρώτη νίκη και απλώς έπρεπε να κάνει σωστή διαχείριση στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης.

Όπως και στην τρίτη, έτσι και στην τέταρτη περίοδο, η Άλμπα μπήκε δυνατά και με σερί 5-0, μείωσε στο καλάθι (53-51), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Ίδια ήταν και η αντίδραση της Ζαλγκίρις, η οποία με σερί 7-3, βρέθηκε πάλι στο +6 (60-54). Οι Γερμανοί δεν είχαν άλλη… βενζίνη στο ντεπόζιτο, νέα αντίδραση δεν υπήρξε και έτσι οι Λιθουανοί, που έδειξαν την απαιτούμενη ψυχραιμία και σε αυτό το κρίσιμο σημείο του αγώνα, έφτασαν τελικά στην πρώτη τους νίκη στο «Top 16» με τελικό σκορ 75-62.

Δεκάλεπτα: 18-15, 35-28, 53-46, 75-62.

Ζαλγκίρις (Κραπίκας): Τσέρι 5, Λεκαβίτσιους 10, Βενέ, Γκουντάιτις 11, Καρινιάουσκας, Σονγκάιλα, Γιανκούνας 14 (6ρ., 4ασ.), Γιαβτόκτας 5, Μιλάκνις 12, Αντερσον 16 (6ρ., 3ασ.), Ντίμσα, Ουλανόβας 2.

Άλμπα (Ομπράντοβιτς): Γκίφεϊ 3, Κινγκ 5, Άκπιναρ, Βάργκας, Μπάνιτς 12, Ρέντινγκ 6, Στογιανόφσκι, Ρένφρο 7 (7ρ., 5ασ.), Σίφερ, Χάμοντς 13 (5ρ., 6ασ.), ΜακΛιν 16. *Πηγή: sport-fm.gr*