Τετάρτη 6 Ιουνίου 2012

Θρίαμβος για Σέλτικς!!

Θρίαμβος για Σέλτικς!
Σπουδαία νίκη στο Μαϊάμι με 94-90 πανηγύρισαν οι Σέλτικς παίρνοντας προβάδισμα με 3-2 έναντι της Χιτ στους τελικούς της Ανατολής κι απέχοντας πλέον μία νίκη από τους τελικούς του ΝΒΑ.

Η ομάδα της Βοστώνης βρέθηκε να χάνει με 13 στο δεύτερο και 9 στο τρίτο δωδεκάλεπτο, αλλά κατάφερε να επιστρέψει στο ματς. Στην τέταρτη περίοδο κράτησε άποντο για οκτώ λεπτά τον Λεμπρόν Τζέιμς και με τον Πολ Πιρς να ευστοχεί σε τρίποντο στα 53’’ πριν το τέλος προηγήθηκε με 90-86. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στη συνέχεια δύο φορές στο καλάθι, ενώ διαμαρτύρονται για φάουλ σε άμυνα του Ουντόνις Χάσλεμ, που έδωσε την ευκαιρία στον Κέβιν Γκαρνέτ με δύο βολές να «σφραγίσει» τη νίκη της ομάδας του στα 8,8’’ για τη λήξη.

Ο «KG» είχε 26 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Πολ Πιρς πρόσθεσε 19 πόντους, οι Ρέι Άλεν και Μικαέλ Πιετρούς από 13, ενώ ο Ραζόν Ρόντο μοίρασε 13 ασίστ για τους νικητές, που φιλοξενούν τα ξημερώματα της Παρασκευής το έκτο παιχνίδι. Ο Λεμπρόν Τζέιμς και ο Ντουέιν Ουέιντ με 30 και 27 πόντους αντίστοιχα δεν είχαν την απαραίτητη βοήθεια από τους συμπαίκτες τους. Ο Κρις Μπος επανεμφανίστηκε μετά τον τραυματισμό του στους κοιλιακούς, αλλά μπόρεσε να προσφέρει για μόλις 14:23 έχοντας 9 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Ο νικητής της σειράς θα αναμετρηθεί με αυτόν ανάμεσα σε Θάντερ και Σπερς (3-2) με τους τελικούς του ΝΒΑ να ξεκινούν στις 12 Ιουνίου.

Δωδεκάλεπτα: 24-16, 42-40, 60-65, 90-94.

Χιτ: Τζέιμς 30 (13 ριμπ.), Ουέιντ 27 (6 ριμπ.), Μπος 9 (7 ριμπ.), Τσάλμερς 9, Μπατιέ 5, Τζόουνς 4, Χάσλεμ 3 (14 ριμπ.), Μίλερ 3, Κόουλ.

Σέλτικς: Γκαρνέτ 26 (11 ριμπ.), Πιρς 19, Άλεν 13, Πιετρούς 13, Μπας 10, Ρόντο 7 (13 ασίστ, 6 ριμπ., 4 κλεψ.), Ντούλινγκ 3, Στίσμα 3, Ντάνιελς.