Δευτέρα 3 Δεκεμβρίου 2012

Φίτεσε για μεγάλα πράγματα!!

Φίτεσε για μεγάλα πράγματα
Περνώντας ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στην Ρόντα, η Φίτεσε νίκησε με 3-0 και βρέθηκε στην κορυφή της Eredivisie, ισοβαθμώντας με την Τβέντε στους 34 βαθμούς.

Νίκη οκτάδας για τις Ουτρέχτη (2-1 την παραπαίουσα Άλκμααρ) και Γκρόνινγκεν (2-0 την Χέρακλες).

Ο Φαν Γκίνκελ άνοιξε το σκορ για την Φίτεσε στο Άρνεμ στο 11’. Την σκυτάλη πήρε στη συνέχεια ο Ρέις, που με δύο γκολ (42’, 62’) τελείωσε το ματς, χαρίζοντας την τρίτη εντός έδρας φετινή νίκη στην ομάδα του.

Με δύο γκολ σε τέσσερα λεπτά, η Γκρόνινγκεν πήρε σημαντικό τρίποντο, στην μάχη που δίνει για είσοδο στην οκτάδα. Το αυτογκόλ του Βεΐνοβιτς άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη στο 60’, για να έρθει ο Ντε Λέου στο 63’ και να διαμορφώσει το τελικό 2-0.

Στην έκτη θέση της βαθμολογία βρέθηκε η Ουτρέχτη, που προηγήθηκε απέναντι στην Άλκμααρ με τον Ντε Κόγκελ στο 48’. Ο Ρέινεν απάντησε δύο λεπτά αργότερα ισοφαρίζοντας για λογαριασμό των φιλοξενούμενων αλλά ο Μουλένγκα στο 83ο λεπτό, διαμόρφωσε το τελικό 2-1.