Σάββατο 2 Φεβρουαρίου 2013

Προειδοποίησε τον Ολυμπιακό η Χίμκι!

Εμφατική νίκη με σκορ 83-71 στην έδρα της Κάχα Λαμποράλ πήρε η Χίμκι, για την έκτη αγωνιστική του TOP 16 της Ευρωλίγκας, προειδοποιώντας τον Ολυμπιακό, τον οποίο υποδέχεται την άλλη εβδομάδα.

Προειδοποίησε τον Ολυμπιακό η Χίμκι
Η Κάχα Λαμποράλ ερχόταν από την ήττα κόντρα στην Μπαρτσελόνα, ωστόσο η Χίμκι την… υποχρέωσε στη δεύτερη συνεχόμενη και μάλιστα στην έδρα της, με σκορ 83-71, για την έκτη αγωνιστική του TOP 16 της Ευρωλίγκας. Κορυφαίος για τους Ρώσους ήταν ο Πολ Ντέιβις με 20 πόντους, με τον Κέι Σι Ρίβερς να προσθέτει άλλους 16. Για την ομάδα του Ζαν Τάμπακ ξεχώρισαν οι Κοζέρ και Λάμπε με 15 και 13 αντίστοιχα.

Ντέρμπι με τα… όλα του ήταν από το ξεκίνημα το Κάχα Λαμποράλ-Χίμκι. Οι Ισπανοί ήταν αυτοί που συντηρούσαν το προβάδισμα από την αρχή, ωστόσο από την άλλη οι παίκτες του Ρίμας Κουρτινάιτις δεν επέτρεπαν να ξεφύγει αρκετά η διαφορά (14-10). Το σκηνικό αυτό, διατηρήθηκε περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος της πρώτης περιόδου (18-13), με τους φιλοξενούμενους να κάνουν ένα σερί 6-0 μέχρι το τέλος και να περάσουν μπροστά στο σκορ με 19-18. Στη δεύτερη περίοδο, ο ρυθμός του ματς ανέβηκε ακόμη περισσότερο και αυτό –όπως αποδείχθηκε- ευνόησε την Κάχα, η οποία πήρε ξανά το προβάδισμα (26-21). Ωστόσο, καμία από τις δύο ομάδες δεν έδειξε διάθεση για… άμυνα, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 45-43.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Χίμκι μπήκε με… άγριες διαθέσεις. Οι παίκτες του Ρίμας Κουρτινάιτις, όχι μόνο πέρασαν μπροστά στο σκορ (47-50), αλλά έφτασαν ακόμα και στο +6 (54-60). Η Κάχα Λαμποράλ δεν έδειχνε να μπορεί να αλλάξει την εις βάρος της κατάσταση, με τους Ρώσους να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 62-56. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν ακόμα και στο +10 (60-70). Οι Πλάνινιτς και Μόνια είχαν αναλάβει δράση για λογαριασμό των φιλοξενούμενων, οι οποίοι πήραν το «διπλό» με το τελικό 83-71.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 45-43, 56-62, 71-83.

Κάχα Λαμποράλ (Τάμπακ): Κουκ 5(1), Νοτσιόνι 11(2), Μπιέλιτσα 9, Σαν Εμετέριο 2, Πλάις 2, Ερτέλ 2, Λάμπε 13(1), Μπιέλιτσα Ν. 12(2), Κουζέρ 15(1).

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Αουγκοστίν, Φριντζόν 11(1), Κόπονεν 5(1), Βίαλτσεκ 2, Λόντσαρ 2, Ρίβερς 16(5), Μόνια 10(2), Πλάνινιτς 13(1), Ντέιβις 20, Νίλσεν 4.