Σάββατο 2 Φεβρουαρίου 2013

Πήρε το ντέρμπι πριν το… ντέρμπι!

Όπως… συνηθίζει, ο Παναθηναϊκός έκανε ντέρμπι το ματς με την Μπάμπεργκ στο ΟΑΚΑ αλλά επικράτησε 76-73 και πλέον στρέφεται στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό την Δευτέρα.

Πήρε το ντέρμπι πριν το… ντέρμπι
Λίγες μέρες πριν το ντέρμπι της Α1 με τον Ολυμπιακό, ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε να καταβάλει μεγάλη προσπάθεια για να ρίξει στο καναβάτσο την Μπάμπεργκ σε ένα φινάλε θρίλερ.

Το κατάφερε με σκορ 76-73, πήρε πολύ σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση της Ευρωλίγκας και την Δευτέρα πηγαίνει στο ΣΕΦ να παίξει την πρωτιά στο πρωτάθλημα.

Οι «πράσινοι» για ένα ακόμα παιχνίδι είχαν τεράστιο πρόβλημα στο να κρατήσουν τις, έστω και μικρές, διαφορές που έπαιρναν κατά την διάρκεια του αγώνα. Αυτό το στοιχείο αλλά και το επιθετικό μπλακ άουτ που υπέστη αρκετές φορές, έδωσε την ευκαιρία στους Γερμανούς να διεκδικήσουν τη νίκη μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα…

Σε ένα ακόμα ντέρμπι όμως, η ομάδα του Πεδουλάκη ανταποκρίθηκε. Πήρε την 4η νίκη της και σε συνδυασμό με την ήττα της Μάλαγα από την Εφές, έκανε ένα πολύ μεγάλο βήμα για την πρόκρισή της.

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Λάσμε (15 π, 9 ριμπ) αλλά και τον Μπράμος (16π) ενώ πολύ σημαντική ήταν η συμβολή του Μπανκς (13 π) που ήταν ιδιαίτερα ψύχραιμος στα κρίσιμα.

Μπήκε… αδιάβαστος
Διαμαντίδης, Ούκιτς, Ματσιούλις, Γκιστ και Σκορδίλης μπήκαν στο παρκέ για τον Παναθηναϊκό στο ξεκίνημα του αγώνα. Από την Μπάμπεργκ, ο Φορντ ξεχώρισε στο ξεκίνημα καθώς πήγε σε αρκετές φάσεις κοντά στο καλάθι και νίκησε τον αντίπαλό του, δίνοντας πόντους. Από την άλλη οι «πράσινοι» είχαν καλές επιλογές ενώ η είσοδος του Λάσμε αντί του Έλληνα σέντερ, έδωσε περισσότερη ενέργεια στην ομάδα του.

Οι Γερμανοί είχαν καλά ποσοστά στην περιφέρεια και με τον Γκαβέλ να σκοράρει και τον Νάχμπαρ να παίρνει πολλές φάσεις πάνω του, έπιαναν αδιάβαστη την άμυνα των «πράσινων» και πέρασαν μπροστά 12-11, στα μισά της περιόδου ενώ προσπαθούσαν να πάνε το ματς σε πολύ γρήγορο ρυθμό. Ο Πεδουλάκης έριξε Μπανκς, Τσαρτσαρή αλλά το καλύτερο που μπόρεσε να κάνει ήταν να κλείσει την περίοδο στο 19-19.

Πήρε προβάδισμα, δεν πήρε… μπροστά
Στις πρώτες φάσεις του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός είχε σαφές σχέδιο να περάσει η μπάλα στον Σχορτσανίτη με τον Καπόνο φυσικά να βρίσκεται «αγκυροβολημένος» και έτοιμος να σουτάρει. Η Μπάμπεργκ επιδόθηκε σε ένα… σερί άστοχων και τραβηγμένων μακρινών σουτ αλλά οι «πράσινοι» εξαιτίας των λαθών και των κακών επιλογών τους δεν κατάφεραν να πάρουν διαφορά.

Ο Ματσιούλις ήταν ο πιο δραστήριος στο συγκεκριμένο διάστημα του αγώνα και συνέβαλε ιδιαίτερα στο να φτάσει η ομάδα του στο +5 (32-27). Για μία ακόμα φορά όμως, η ομάδα του Φλέμινγκ αντέδρασε σωστά. Με καλά μπλοκ-άουτ πήρε τα ριμπάουντ, «έσφιξε» την άμυνά της και έτρεξε σε κάθε ευκαιρία κάνοντας το παιχνίδι ντέρμπι . Το 36-33 στο ημίχρονο, το αποτύπωνε απόλυτα καθώς ο Παναθηναϊκός είχε πάρει το προβάδισμα αλλά έδειχνε… μπλοκαρισμένος ειδικά στην επίθεσή του.

Ζητούμενο η διάρκεια
Όπως και στο δεύτερο δεκάλεπτο, έτσι και στην αρχή του τρίτου, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να τροφοδοτήσει τον Σχορτσανίτη αλλά η άμυνα της Μπάμπεργκ ήταν πολύ καλά προσαρμοσμένη πάνω του. Οι Γερμανοί παρέμεναν συγκεντρωμένοι επιθετικά και δεν επέτρεπαν με τίποτα στους «πράσινους» να ανοίξουν την διαφορά (40-40) έξι λεπτά πριν το τέλος.

Ο Παναθηναϊκός έψαχνε ρυθμό μέσα από την άμυνά του και με τον Ματσιούλις και τον Λάσμε να βοηθούν σ’ αυτό, κατάφερε να φτάσει στο 51-42, 2΄πριν το τέλος. Για μία ακόμα φορά όμως δεν υπήρχε διάρκεια. Η Μπάμπεργκ με… μπροστάρη τον Νάχμπαρ, επέστρεψε ξανά στο ματς και έκλεισε το δεκάλεπτο με σκορ 51-49.

Ο γνωστός Παναθηναϊκός
Ο Γκίπσον με τρίποντο στην πρώτη επίθεση της Μπάμπεργκ έκανε το 54-54 και το ματς άρχισε ξανά από την αρχή… Ο Παναθηναϊκός αγχώθηκε ειδικά όταν είδε τους Γερμανούς να προσπερνούν και ο Πεδουλάκης αναζητούσε σχήματα και καταστάσεις για να «ξεκολλήσει» την ομάδα του. Η περιφέρεια των «πράσινων» ήταν διστακτική εξαιτίας του κακού ποσοστού στα σουτ ενώ κοντά στο καλάθι η μπάλα δεν έφτανε εύκολα.

Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, ένα σουτ του Μπράμος και ένα κάρφωμα του Λάσμε, έδειξαν να αφυπνίζουν τους «πράσινους» που προηγήθηκαν 64-61. Φυσικά, η Μπάμπεργκ δεν είχε καμία διάθεση να τα παρατήσει… Η αντίδραση των «πράσινων» όμως ήταν πολύ καλή. Διαμαντίδης και Μπράμος πέτυχαν σημαντικά καλάθια και έδωσαν προβάδισμα νίκης στην ομάδα τους που όμως είχε κακή αντίδραση αμυντικά, έδωσε την ευκαιρία στους Γερμανούς να πάνε το ματς στις βολές αλλά τελικά η νίκη για την ελληνική ομάδα ήρθε με σκορ 76-73

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 36-33, 51-49, 76-73

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 16 (2 τρ), Ματσιούλις 8 (5 ριμπ), Καπόνο 5 (1 τρ), Ούκιτς 2, Λάσμε 15 (9 ριμπ), Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 7 (9 ασιστ), Γκιστ 4, Μπανκς 13, Ξανθόπουλος, Σκορδίλης, Σχορτσανίτης 4

Μπάμπεργκ (Φλέμινγκ): Γκίπσον 11 (3 τρ), Γκόλτσμπερι 6 (2 τρ), Νάχμπαρ 16, Τάντα 3, Νόιμαν 4, Φορντ 15 (14 ριμπ), Τζέικομπσεν, Γκαβέλ 12 (7 ριμπ), Τσίρμπες 6, Όγκιλβι