Σάββατο 2 Φεβρουαρίου 2013

Στο… κυνήγι της Ρεάλ!

Στο… κόλπο της πρώτης θέσης στον όμιλο του Παναθηναϊκού παραμένει η Εφές Αναντολού, αφού επικράτησε στην Ισπανία της Μάλαγα με 78-73 και απέχει μια νίκη από την κορυφή και τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Στο… κυνήγι της Ρεάλ

Οι Τούρκοι διατηρούνται στη δεύτερη θέση του ομίλου, πίσω από την πρώτη Ρεάλ Μαδρίτης, έχοντας μόλις μία ήττα μετά από έξι αγωνιστικές και βρίσκονται πολύ κοντά στην πρόκριση στα πλέι οφ.

Από την άλλη, οι Ισπανοί αν και προσπάθησαν να επιστρέψουν από το -16, «λύγισαν» στο τέλος και έπεσαν στις 4 ήττες σε 6 αγώνες.

Οι Τούρκοι μπήκαν με καλύτερο ρυθμό στον αγώνα και προηγήθηκαν νωρίς με 10-4. Στο 5’, η Μάλαγα ισοφάρισε άμεσα σε 10-10 και μάλιστα προηγήθηκε και με δύο πόντους (16-14). Ένα σερί της Εφές 8-0, έβαλε και πάλι σε θέση οδηγού τους φιλοξενούμενους, με το 22-14 υπέρ τους στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Βούγιασιτς ανέβασε το δείκτη του σκορ σε διψήφια νούμερα, 26-16. Με τον Ζόριτς να προσπαθεί να διατηρήσει την ομάδα του κοντά στο σκορ, μείωσε στους 7 (25-32) στο 17’, εν τέλει όμως, η Εφές με συνεχόμενους πόντους του Γκονλούμ και του Φάρμαρ, διατήρησαν το +10, με το 38-28 υπέρ τους στο ημιχρόνο.

Το ίδιο εντυπωσιακά μπήκαν στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι. Μάλιστα, ο Σιπ έβαλε την ομάδα του και στο +16(!) στο 23’ με το 47-31, με επιμέρους σερί 9-3. Σε εκείνο το σημείο, η επίθεση της Εφές «κόλλησε», η αντίστοιχη της Μάλαγα «ξεκόλλησε» και οι γηπεδούχοι στο 26’ μείωσαν στους 6, 42-48. Ο Ζόριτς το είχε πάρει προσωπικά για τους Ανδαλουσιάνους και το έκανε εκ νέου ντέρμπι, με το 52-49 υπέρ των Τούρκων, με τους γηπεδούχους να έχουν γυρίσει από το -16! Στην εκπνοή του δεκαλέπτου, ο Γουίλιαμς μείωσε… ασφυκτικά στο 54-55 υπέρ της Εφές.

Η Μάλαγα πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στο 31’ με το 56-55 υπέρ της. Οι δύο ομάδες εναλάσσονταν στο σκορ και στο 36’ ήταν ισόπαλες 66-66. Ωστόσο, Φάρμαρ και Γκόνλουμ δεν άφησαν περιθώρια στους γηπεδούχους να πιστέψουν στη νίκη. Κι αυτό γιατί έδωσαν εκ νέου «μαξιλαράκι» ασφαλείας 5 πόντων στην ομάδα τους, με 74-69, 1 λεπτό πριν το τέλος. Οι Ισπανοί δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν για δεύτερη φορά, με τους Τούρκους να φεύγουν με σπουδαίο διπλό, με το τελικό 78-73.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 28-38, 54-55, 73-78

Μάλαγα (Ρέπεσα): Σιμόν 5, Ουίλιαμς 15(2), Λίμα, Πάνκο 2, Βιδάλ 3(1), Ουρτασούν 9(3), Κάλουγουεϊ 15(3), Πέροβιτς, Βάσκεθ 4, Ζόριτς 20, Ντράγκιτς.

Αναντολού Εφές (Μαχμουτί): Φάρμαρ 15(2), Βούγιασιτς 8, Ερντέν 11, Τουντσερί 4, Σιπ 9(2), Γκόνλουμ 13, Σαβάνοβιτς 8, Λούκας 6, Μπάρατς 4.